Návyky, které urychlují proces stárnutí. Vyvarujte se zbytečných chyb

Fotografie: Unsplash

Naše návyky mohou mít negativní dopad na naše zdraví. Můžeme se díky nim cítit starší a unavenější. Zjistěte, které zvyky to jsou a jak se jim vyvarovat.

Některé naše každodenní zvyky mají negativní dopad na náš zdravotní stav. Dopomáhají k tomu, že se cítíme unavenější a celkově starší, než skutečně jsme. O naše tělo je potřeba pečovat, abychom si udržely fyzické i psychické zdraví co nejdelší dobu. Jakým zvykům je tedy vhodné se vyhnout, abychom nepodporovali proces stárnutí? Přinášíme seznam těch nejčastějších z nich.

Nadměrné množství sacharidů a vína

Zdravá strava je základ všeho. Pokud si dopřáváme stravu plnou tučných potravin s vysokým obsahem sacharidů, proces stárnutí našeho těla tím podporujeme. Mezi takovéto potraviny se řadí hlavně červené maso, bílý chléb nebo například margarín. Jedná se o jídla, která obsahují vysokou hladinu sodíku, cholesterolu a tuků. Kromě podpory tvorby vrásek se také podílejí na vzniku obezity a kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě nezdravých potravin je doporučováno z našeho jídelníčku vyřadit také nadměrnou konzumaci alkoholu. Občasná sklenka vína problémem není, pravidelná konzumace alkoholu už ano. Alkohol dehydratuje, což má vliv na naši pokožku a dřívější a rychlejší tvorbu vrásek. Nadměrné množství přijatého alkoholu má také negativní dopad na náš spánek, který je k regeneraci těla potřebný. Snížená pružnost pokožky, nerovnoměrná pigmentace nebo otoky pod očima mohou být příznakem nedostatku spánku. Pro naši pleť i naše tělo je ideální dodržovat doporučenou dobu spánku 7 – 8 hodin denně.

Umělé světlo a dlouhodobý stres

Stres ovlivňuje náš krevní tlak, vede k poruchám spánku a vzniku akné. Ideální je, pokud je člověk schopný najít si během dne chvilku jen pro sebe a relaxovat. Blahodárný vliv má procházka na čerstvém vzduchu, četba oblíbené knihy nebo relaxace v horké vaně. Negativní dopad na pokožku má také kouření. Podporuje vznik srdečních chorob, rakoviny plic nebo neplodnosti. Kromě vnitřních orgánů ovlivňuje také stav naší pokožky a to tím, že aktivuje enzymy, které narušují její pružnost. Také zbavuje kožní buňky kyslíku, což má za následek změnu pigmentace.

Fotografie: Unsplash

Nadměrné vystavování se slunečnímu záření naší pokožce také neprospívá. UV paprsky oslabují cévy a kožní buňky a způsobují, že naše pleť působí jako velmi suchá. Ještě větší nebezpečí pro stárnutí pokožky představují solária. Během pobytu v soláriu je pokožka vystavena záření, které je až 15krát nebezpečnější, než záření sluneční. Přispívá tak ke vzniku vrásek, pigmentových skvrn ale i rakovině kůže.

Zdroj: WebMD