Co nás nezabije, to nás posílí aneb proč je dobré překonávat vlastní limity a traumata

Fotografie: Freepik

Zažít trauma rozhodně není nic příjemného, ale ve výsledku nás to dělá mnohem silnější. Pokud se vám něco nepovede, budete vědět, na co si dát pozor. Zároveň přestanou mít malé problémy takovou váhu.

Život je občas velmi složitý, krutý až nemilosrdný. Každé trauma však ale ve výsledku může přinášet něco pozitivního. V první řadě jde hlavně o posílení vlastní schopnosti překonávat překážky. Každá tvrdá životní lekce tak ve výsledku může přinášet pozitivní uvědomění a nově získaná schopnosti. Existují pro to dokonce vědecké výzkumy a jasná data, že to takto skutečně funguje. Takže až se vám příště stane něco strašného, snažte se v tom najít poselství, ponaučení a hlavně pamatujte na to, že až to celé pomine, vyjdete z dané situace o něco silnější.

Fotografie: Freepik

Trauma vytváří odolnost

Každé trauma podle dostupných dat podporuje naši vlastní odolnost a trénuje psychické schopnosti. Naučíte se tak lépe pracovat s emocemi. Velmi však záleží na celkovém procesu zotavení se po traumatu. Někdy je to totiž běh na dlouhou trať, který vyžaduje hodně trpělivosti a pravidelné psychické péče pro dosažení optimálních výsledků. Na konci však jistě zjistíte, že jste se posunuli o pořádný krok dopředu a takto trnitá cesta vám připravila drsný způsob, jak se poučit a získat nové a velmi cenné zkušenosti. Takové věci se zkrátka nedozvíte v knihách o osobním rozvoji, ale musíte si je bohužel prožít na vlastní kůži.

Vypořádejte se s minulostí

Konvenční kognitivně-behaviorální terapie povzbuzuje pacienty, aby se vypořádali s tím, co se jim stalo v minulosti. Jde o různé spouštěče, které mohou vyvolávat nepříjemné emoce či dokonce přímou reakci.  Typické je to například u válečných veteránů, kteří trpí citlivostí při hlasitých zvucích a mohou v některých situacích reagovat neúměrně silně v porovnání s lidmi, kteří nic takového nezažili.

Fotografie: Freepik

Chronický stres

Pokud se nepodaří zvládnout proces zotavování, může se objevit problém spojený s chronickým stresem. To je hlavně v případě, kdy se daný člověk neustále vrací k problému, který se mu stal. Časté opakování problematické situace včetně prožívání negativních emocí tak může mít špatný dopad na celý organismus. Mnohdy je v těchto situacích nezbytná odborná pomoc terapeuta, který ví, jak správně pracovat s danými emocemi a pocity pro jejich optimální zvládnutí.