Domácí suroviny, které posunou úklid na novou úroveň. Domácnost bude zářit čistotou za pár korun

Fotografie: Freepik

Úklid domácnosti nemusí být hrozbou vašeho času a peněženky. Úklid může být efektivní a levný. Aby tomu tak bylo, využijte několik osvědčených surovin, které najdete skoro v každé kuchyni. Navíc uklidíte ekologicky, jednoduše a vůně společně s čistotou a leskem vás jistě ohromí. A co je nejdůležitější? Vše je jednoduché a běžně dostupné.

Kávová sedlina – osvěžující a aromatický pomocník

Káva je nejen chuťově vynikající, ale také má příjemnou a povzbuzující vůni. Proto bychom ji rádi doporučili při běžném úklidu. Dokonale poslouží k odstranění nepříjemného zápachu z různých povrchů – prkénko na krájení, nádobí, plastové krabičky, ale i k odstranění pachu z ryb na rukou.

Pokud jste do lednice umístili aromatické jídlo, vložte na horní poličku misku s mletou kávou. Káva dokonale absorbuje zápach. Tento postup můžete aplikovat i na toaletu.

Fotografie: Freepik

Vlašské ořechy – už žádné škrábance

Vlašským ořechem nevyčistíte podlahu či talíře, ale přesto budou velmi užitečné. Pokud máte doma dřevěné materiály, ať už na podlaze či nábytku, a jsou na dřevu viditelné škrábance, jednoduše vezměte ořechy a natírejte s nimi porušené části. Jeho oleje dokonale vyplní rýhy a dřevo zároveň vyživí.

Kečup – nejen do pokrmu

Možná vás to udivuje, ale i kečup má neobvykle dobré čistící vlastnosti. Jeho působení spočívá v kyselosti, která rozpouští nečistoty. Pomocí kečupu vyčistěte povrch měděného nádobí, rukojetí, pánví a jiných povrchů.

Dodáte jim zpět lesk a zbavíte je rzi. Kečup bude užitečný i na ráfky aut. Stačí kečup nanést, nechat chvíli působit a poté setřít papírovým ubrouskem.

Sůl – nenahraditelná surovina v domácnosti

Sůl je známá pro své účinné vlastnosti. Díky své hrubé konzistenci slouží jako dokonalé “pískové” čistidlo litinových hrnců a jiného nádobí z tohoto kovu. Kromě abrazivních vlastností může být sůl i funkčním deodorantem pro zapáchající tenisky. Pomůže chránit okna před námrazou, a navíc pročistí ucpaný odpad.

Fotografie: Pixabay

Citron – nejen do čaje

Aromatická vůně citronu dokáže zvednout náladu a dodat energii. Jeho svěží vůni miluje snad úplně každý. Kyselost citronu vyčistí různé nečistoty a zašlé skvrny v domácnosti. Dále bude vhodný na vodní kámen, na vybělení bílého prádla, a také jako osvěžovač vzduchu. Když do půlky citronu napícháte hřebíčky a v létě tuto půlku umístíte do okna, komáři se vám vyhnou obloukem.