Netradiční využití peroxidu vodíku při úklidu domácnosti

Fotografie: Freepik

Běžně se peroxid vodíku používá jako dezinfekce pro čištění drobných poranění a škrábanců. Jenže má i mnoho zajímavého využití pro čištění domácnosti a mnohdy nabídne skutečně velkou účinnost.

Praktický peroxid vodíku

Peroxid vodíku je snadno dostupný, poměrně levný a zároveň jde o účinnou a dostatečně silnou chemickou látku pro čištění nejrůznějších předmětů. V domácnosti navíc oceníte i jeho přirozeně dezinfekční vlastnosti, které budou skvěle fungovat i při použití na ošetřování různých povrchů. Zároveň by jistě neměl chybět v žádné lékárničce pro případ potřeby.

Čištění skleněných povrchů

Jedním ze způsobů využití peroxidu vodíku je čištění skleněných povrchů. Výborně se hodí například pro omytí skla u trouby, očištění zrcadel nebo jako prostředek na odstranění skvrn z varné desky. Pro snadné použití si peroxid vodíku připravte do rozprašovače a následně utírejte hadříkem z mikrovlákna.

Fotografie: Freepik

Pro mytí kuchyňské linky

Dalším místem, kde oceníte dezinfekční účinky, je kuchyňská linka. Tu je dobré čistit klidně i několikrát denně, aby se zde neusazovaly nejrůznější bakterie. Postup je opět jednoduchý, stačí nastříkat peroxid vodíku na povrch a omýt navlhčeným hadříkem.

Dezinfekce kuchyňského prkénka na krájení

Dalším místem, kde se vyskytuje mnoho nežádoucích bakterií, je prkénko na krájení. Platí to hlavně pro dřevěné varianty, které je nutné jednou za čas důkladně ošetřit. Za tímto účelem využijete opět peroxid vodíku, který stačí nastříkat na plochu prkénka, nechat chvíli působit a následně jednoduše omýt s pomocí mycího prostředku.

Fotografie: Freepik

Mytí ledničky

Klíčovým prvkem v kuchyni je také lednice, která přirozeně obsahuje mnoho bakterií, takže vyžaduje pravidelné čištění. Pokud si k tomu zvolíte opět peroxid vodíku, výsledek bude opravdu výborný. Zaměřte se na všechny poličky i přihrádku na zeleninu. Vše postříkejte peroxidem vodíku, opláchněte a otřete jemným hadříkem.

Na zapečené pekáče

Velmi problematické je odstranění zapečených nečistot z pekáčů. Na mastné skvrny však opět použijte peroxid vodíku. Ten skvěle uvolní špínu bez toho, aby jakkoliv poškodil povrch talíře, pekáče či jiného druhu nádobí.

Na bílé oblečení

Pro odstranění nepříjemných žlutých skvrn na oblečení, které vznikají hlavně v oblasti podpaží, opět použijte peroxid vodíku. Stačí nanést na problematické místo a následně vyprat.

Zdroj: Houselogic