Velké omyly, kterých se při vaření a obecně v kuchyni, dopouští většina Čechů. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější

Fotografie: Depositphotos

Každá žena zná opravdu velké množství různých vychytávek, které podle ní pomáhají při každodenních činnostech. Ale ne všechny skutečně fungují.

V průběhu let vzniklo opravdu hodně všelijakých vychytávek, které by měly při vaření pomoci. A samozřejmě, že nemusí jít jen o vaření. To, co lidé vědí a používají teď, ještě před několika lety vůbec neexistovalo nebo se o tom ještě nevědělo. Jednou takovou vychytávkou je i přidávání oleje do hrnce při vaření těstovin. Ale věděli jste, že to vlastně vůbec nefunguje?

Je to mýtus

Používáte při vaření těstovin olej? Měli byste vědět, že je to velký mýtus. Přidávání oleje do vody totiž nezabrání slepení těstovin. Olej je totiž lehčí než voda a hromadí se hlavně na jejím povrchu, zatímco těstoviny jsou blíže ke dnu. K tomu, abyste zabránili slepení, vám pomůže pouze to, když budete první minutu při vaření míchat.

Druhý mýtus: opékání masa

Možná jste se už setkali s názorem, že maso by se před pečením mělo smažit na pánvi. Je to z toho důvodu, aby se zabránilo ztrátě vody a maso zůstalo šťavnaté. Bohužel nic z toho není pravda. Maso se totiž stejně vysuší. Při teplotách nad 65 stupňů začíná ztrácet vodu a nedá se s tím nic dělat. Ve skutečnosti může být ale předsmažené maso chutnější. Opékat maso na pánvi před pečením tedy není úplně zbytečné.

Třetí mýtus: plastová prkénka

I přes to, že je dřevo přírodní a má řadu výhod, jako prkénko rozhodně nefunguje dobře. Takové prkénko se totiž velice rychle stává útočištěm bakterií a nelze ho důkladně umýt. Plast se může zdát jako lepší řešení, ale i to je velký mýtus. Desky vyrobené z tohoto materiálu jsou velmi náchylné k poškození, při němž se rovněž množí bakterie. A také není možné se jich úplně zbavit. Nejlepší alternativou jsou desky z tvrzeného skla.

Čtvrtý mýtus: vejce je třeba chladit

Když budete vejce skladovat při pokojové teplotě, určitě se vám nezkazí. Slepice jsou totiž pravidelně očkovány proti salmonele a pokud kupujete orazítkovaná vejce ze spolehlivého zdroje, můžete je bez obav skladovat i mimo lednici. Nebojte, nic se jim nestane a budou velmi chutná, i když nebudou v lednici.

Fotografie: Pixabay

Poslední mýtus: nikdy znovu nemrazte

Samozřejmě, že jsou některé potraviny, které už podruhé zamrazit zkrátka nelze. Mezi ně patří například zmrzlina. U ní se totiž při pokojové teplotě začnou velice rychle množit bakterie. Většinu potravin však lze znovu zmrazit, pokud nebyly přivedeny na pokojovou teplotu. V praxi to znamená, že například maso je nejlepší rozmrazovat v lednici. Potom je totiž ještě možné ho znova dát do mrazáku.

Zdroj: Gotowanie