Důležité věci, které by matky měly říkat svým dcerám, aby z nich vyrostly šťastné ženy

Fotografie: Freepik

Každý z nás chce, aby z jeho dětí vyrostli šťastní a sebevědomí lidé. Proto bychom na některé aspekty výchovy měli dbát více, třeba u dívek.

Každé dítě si zaslouží rodičovskou pozornost, ale dcery jsou v některých ohledech zkrátka trochu náročnější. Důležité jsou zejména rozhovory mezi matkou a dcerou, které dokážou děvče jakéhokoli věku nasměrovat tou správnou cestou zcela přirozeně. Nastavenou životní cestu totiž budou vaše děti následovat po celý svůj život. A jak na ni tedy vykročit co nejlépe?

Jsem na tebe hrdá

Většinou se aspekt úspěchu zaměřuje u výchovy na chlapce, ovšem i dívky mají v tomto směru své neopomenutelné požadavky. Snažte se tedy pochválit dceru i za každou sebemenší maličkost. Nikdy nevyzdvihujte neúspěchy nad úspěchy. V mnoha rodinách se například hezké známky z češtiny nebo biologie nepočítají, protože nad vším visí dvojka z matematiky. Obdivem však děti inspirujete k novým úspěchům. A o to jde.

Fotografie: Pixabay

Sama si vyber, čím se staneš

Leckdy si rodiče prostřednictvím svých dětí plní své sny, na které jim v jejich životě nezbyl čas. Chtějí, aby jejich děti byly úspěšné a bohaté, ovšem na aspekt štěstí přitom často zapomínají. Pokud si ale uvědomíte, že dítě je osobnost a nikoli váš majetek, pak zjistíte, že mu vlastně do výběru povolání mluvit nemůžete. Lze jen doporučovat, nakazovat ne. Pomáháte tak dětem mimo jiné lépe se osamostatnit.

Vždycky jsem tu pro tebe

Nezáleží na tom, jak moc se pohádáte. Dcery by měly vědět, že i když se v životě dostanou do sebesložitější situace, vždycky se budou mít kam vrátit. Rodiče fungují jako spolehlivý maják, na který se mohou vždy spolehnout a obrátit se pro pomoc. Už jen tato jistota jim pomůže vyrovnávat se s mnoha problémy mnohem lépe.

Fotografie: Freepik

Mám tě ráda takovou, jaká jsi

Nepotřebujeme se měnit, abychom si získali něčí lásku –⁠ přesně tohle matka při rozhovoru touto frází své dceři říká. Zároveň ji učí, že i chyby jsou v pořádku a že na ně má nárok každý. Bez chyb totiž nejsou výsledky, a to ví každý správný rodič. Takové děti se poté nebojí trestu a umí si v dospělosti rozumně uspořádat životní hodnoty. A to je velmi cenné.

Jsi opravdu nádherná

Jde o větu, které řečeno s trochou nadsázky není nikdy dost. Samozřejmě, s pochvalami by se to nemělo přehánět, ale dcerám bychom měli v každém věku připomínat, jak jedinečné a krásné jsou. Pomůže jim to vyrůstat ve zdravém sebevědomí a všechny komplexy se od nich budou držet dál. Jestliže holčičky vyrůstají v prostředí, které pochvalami až příliš šetří, mění se v dospělosti v plaché a nerozhodné.

Zdroj: VeryWellMind