Hubnutí bez skličujících diet: Jo-jo efektu předejdou zvyky včetně dostatku spánku a pitného režimu

Fotografie: Depositphotos

Toužíte zhubnout, ale i přese všechny diety, které držíte, se vám to nedaří? Nemusíte zoufat. Shodit totiž můžete i bez diet. Navíc budete šťastnější a zdravější.

Obezita se řadí k nejrozšířenějším onemocněním západního světa. Jen v České republice ohrožuje 18,5 % populace, přičemž mírně hůře jsou na tom muži. To v podstatě znamená, že každý pátý Čech trpí obezitou, a tudíž má mnohonásobně vyšší riziko nejrůznějších onemocnění (nebo například těžkého průběhu covidu-19). Obezita je zkrátka problém, se kterým by se mělo pracovat, říká doktorka Amy Richter. Pokud se vás týká, vyzkoušejte 9 tipů, jak můžete zhubnout bez nutnosti diet či drastických cvičení.

Proč z hubnutí vynechat diety?

Možná vás hubnutí samo o sobě děsí, nebo vás děsí tzv. jo-jo efekt. Dobrou zprávou je, že v tomto případě se ničeho obávat nemusíte. Nejedná se o žádné diety či cvičení, jen o lehkou úpravu vašich stravovacích návyků a životního rytmu – jedná se o jakýsi „návrat k vnitřním biologickým hodinám“. Poté, co tímto způsobem zhubnete, nebudete mít jen radost z nového těla, ale zároveň budete skutečně vnitřně šťastní.

Fotografie: Freepik

Devět kroků k vysněné váze

Abyste efektivně a trvale zhubli, je potřeba, abyste upravili svoji životosprávu. Jedním z největších prohřešků moderního člověka je vynechání snídaně. Nedělejte to, snídaně je základním a nejdůležitějším jídlem dne – nejenže vám poskytuje dostatek energie na všechny dopolední činnosti, ale snižuje chuť na jídlo, na sladké i impulzivní přejídání. Druhým nejčastějším prohřeškem je podceňování spánku. Pro hubnutí je nesmírně důležitý – spěte 7–8 hodin denně a stanovte si pevnou večerku.

Má-li tělo spánku dostatek, žádá si méně cukru i tuku. Během dne byste rovněž měli pít dostatečné množství čisté vody. Možná jste slyšeli rčení „Hlad je převlečená žízeň“. Zakládá se na pravdě, někdy skutečně nemáte hlad, ale pouze potřebujete doplnit tekutiny. Ovšem nezaměňujte vodu například za alkohol. Alkohol byste naopak měli během hubnutí omezit. Jednak totiž vytváří falešný pocit hladu, jednak je velmi kalorický a rovněž dereguluje pocity hladu a žízně.

Součástí dobré životosprávy je i zdravé stravování. Zde myslete především na to, abyste jedli pomalu. Když jíte pomaleji, váš mozek stihne zachytit signály o sytosti a vy se nebudete přejídat. K jídlu volte i ty potraviny, které obsahují více vlákniny. Vláknina vám pomůže navodit pocit sytosti a zároveň pomáhá regulovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Váš jídelníček by měl rovněž obsahovat rozličné ovoce a zeleninu.

Fotografie: Unsplash

V neposlední řadě se zaměřte na potraviny, které obsahují větší množství bílkovin. Tělo totiž spálí značné množství kalorií při jejich trávení. Bílkoviny vám rovněž pomohou dosáhnout delšího pocitu sytosti. Nicméně dejte si pozor na přemíru živočišných bílkovin – jejich nadměrná konzumace může vaše zdraví naopak poškodit. Devátým, avšak stejně důležitým bodem, je pak pravidelná fyzická aktivita (běh, tenis, plavání, zumba – cokoliv, co se vám líbí).

Zdroj: Healthline