Jak a proč pěstovat mátu

Máta patří mezi oblíbené bylinky, pro svou chuť, aroma i zdraví prospěšné vlastnosti. Je léčivou trvalkou už od dob Egypťanů. Je popsáno přibližně 15 druhů máty, které mají totožné účinky na naše tělo. Mezi nejznámější i nejpoužívanější patří máta peprná. Nejvíce se využívá pro přípravu čaje, ale vhodná je i k vaření a na zdobení pokrmů. Mátu si oblíbíte už pro její svěžest a možnost připravovat v létě studené nápoje. Velmi často se máta používá také u přípravy okurkového smoothie. Mimo to, že chutná je i léčivá a to je jeden z hlavních důvodů, proč mátu pěstovat.

Máta v truhlíku

Mátu nemusíme mít nutně jen na zahradě, ale dá se pěstovat i doma. V takovém případě je vhodný truhlík nebo květináč umístěn na teplé místo. Máta vyžaduje dostatek zálivky, ale pozor na přemokření. Do květináče neumisťujte více než jednu rostlinku. Máta je svým způsobem plevel a rozrůstá se velmi rychle.

Máta na zahradě

Pokud máte možnost pěstovat mátu na zahrádce je vhodné pro její sázení jarní období. Vhodné stanoviště je takové, které je chráněno před větrem a přímým sluníčkem. Vyžaduje humózní hlínu a dostatek vlhkosti. Potřebuje prostor minimálně 20×50 centimetrů, aby se mohla hezky rozrůstat. Jde o víceletou rostlinu, a pokud jí dopřejete dostatečnou péči, budete se těšit ze sklizně dalších 5 let.

Sklizeň máty

Z máty se využívají lístky, které se mohou sklízet ihned, jakmile začne máta obrůstat. Lístky využíváme čerstvé, můžeme je sušit nebo dát zamrazit. Sušenou mátu je nutné skladovat v dobře uzavřené dóze a nepoužívat déle než jeden rok od sušení.

Máta a její využití v kuchyni

Její příjemně mentolová chuť jí předurčuje k přípravě různých nápojů i pokrmů. Oblíbená je v jihoevropské, arabské i asijské kuchyni. Nejčastěji se používá k přípravě horkého i ledového čaje, osvěžujících nealkoholických, ale i alkoholických drinků. Lístky máty se dají i jen tak kousat, pro osvěžení dechu. Hodí se i k přípravě salátů a jako ozdoba sladkých moučníků.

Máta a její využití v kosmetice

Je známá pro své tišící účinky a proto se s oblibou přidává do chladivých gelů a mastí, které pak tlumí bolest kloubů nebo namožených svalů. Když přimyslíme chladivé účinky, nalezneme v přípravcích s obsahem máty ideální pomocníky pro zklidnění rozpálené pokožky nebo po bodnutí hmyzem.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net