Jak říct babičce, že dítě příliš rozmazluje

Rčení o tom, že rodiče by měli své dítě vychovávat a prarodiče rozmazlovat je v každém případě pravdivé. Pokud se ale rozmazluje ze strany babiček a dědečku s mírou, tak nic ničemu nevadí. Jestliže ale rozmazlování přeroste přes určitou hranici, nastává problém, který si ale bohužel většina prarodičů vůbec neuvědomuje. Dítě totiž začíná tíhnout k nim, protože ví, že nemusí nic dělat a dostane všechno, po čem touží. Na rodičích dítěte je potom, aby prarodiče usměrnili. Nejčastější příčinou potíží bývají babičky, které mají pocit, že jejich vnouče musí mít všechno. Jak tedy babičce šetrně říct, aby vaše dítě nerozmazlovala?

Pohodová domluva u kávy

Pokud jsou vaši rodiče nebo rodiče vašeho partnera uznalí, tak stačí pouze posedět u dobré kávy a věci spolu probrat. Rychle usoudí, že dítě musí být skutečně slušně vychováno a přísun jeho nových věcí omezí. Ideální je, když jako rodiče posedíte s prarodiči z kterékoli strany oba dva. Oni uvidí, že jste ve výchově jednotní a následně budou jednat mnohem méně impulzivně a přijdou na to, že jejich hory darů skutečně nejsou nejvhodnější.

Přirovnání k vlastní výchově

Když se prarodiče poněkud vzpouzejí, měli byste argumentovat. Obrátit se přitom můžete klidně i na jejich výchovu směřovanou k vám. Většinou byla přísná, což si ale prarodiče již nepamatují anebo pamatovat nechtějí. Na základě domluvy si to možná uvědomí a jejich přístup k vašemu dítěti se změní a bude mnohem střízlivější.

Striktní zákazy se nedoporučují

Každopádně se svými rodiči nebo rodiči partnera nejednejte formou příkazů a zákazů. Takto byste se dostala na tenký led a prarodiče by pak mohli pokračovat v započatém systematickém rozmazlování. V horším případě by se naštvali a vaše dítě by přestali hlídat úplně. Následné usmiřování by pak bylo složité.

Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net