Proč se děti vztekají, neposlouchají a odmlouvají. Důvody mohou být mnohdy zcela jasné

Fotografie: iStock

Reaguje vaše dítě na každý váš povel nezájmem, arogancí nebo drzou odpovědí? Nikdy se nejedná o chybu dítěte, ale rodiče, který postupoval špatně ve výchově. Je třeba tyto kroky napravit, aby vaše dítě bylo poslušné, začalo uznávat autority a vědělo, kdo bude mít poslední slovo. Některé věci možná děláte špatně.

Nevysvětlujete dětem příkazy

Možná má váš potomek pocit, že neustále musí dělat to, co vás napadne. Slyší jen, že si má umýt ruce, nesahat na cizí psy a podobně. Výhodnější je však dítě naučit, aby samo tyto povely chtělo provádět. Musíte mu vysvětlit, proč si má stlát postel, mít ruce a dělat domácí úkoly. Jakmile pochopí, že je to v jeho zájmu, budete se divit, že vše udělají klidně i z vlastní iniciativy.

Fotografie: Freepik

Přehnané emoce

U dětí je typické, že ještě nemají slovní zásobu tak vysokou, aby dokázaly přesně vyjádřit to, co by chtěly. Spoléhají tak na osvědčené metody. Křičí, brečí a kňourají. Pokud na vás tyto metody zabírají, nebudou mít důvod hledat nové a slušnější. Vždy si svá přání vydupou. Když si udržíte chladnou hlavu, budou vaše děti příště volit jiný přístup a možná se budete divit, když i poprosí.

Dáváte jim špatný příklad

I když se vám to možná nezdá, dítě sleduje skoro každý váš krok a věrně vás napodobuje. Když mu budete přikazovat, aby si čistilo zuby, ale sami se k tomu nemáte, dítě vás brzy prokoukne. Musíte pro svého potomka být tím nejlepším příkladem, aby vám mohlo kopírovat.

Mluvte jasně

Své slovo musíte vždy dodržet. Když budete říkat, že po večeři nebudou žádné sladkosti, ale pak stejně otevřete šuplík s bonbóny, dítě si z vás bude brzy dělat legraci a žádné vaše tvrzení nebude brát vážně. Stůjte si proto za svým. Pokud si vaše dítě zaslouží odměnu, dejte mu ji. Když se ale chovalo neslušně, neustupujte. Jen tak se váš potomek může naučit, co je vlastně správné.