Nevděční lidé dokáží pořádně otrávit život. Důležité je s nimi správně jednat

Fotografie: Depositphotos

Někteří lidé si neváží toho, co pro ně druzí dělají. Jsou zkrátka nevděční. Není lehké se s takovými lidmi vypořádat se ctí.

Pokud pro někoho chcete něco udělat nebo mu chcete něco dát, děláte to zřejmě z přesvědčení, že to tak má být. V koutku duše předpokládáte, že vám za vaši dobrou vůli budou lidé vděční a ocení vaše dobré chování k nim. Ne každý se však chová přesně podle toho, jak by měl a jak by se slušelo. S takovými lidmi je však vhodné mluvit na rovinu a říct jim, jak se díky jejich reakci cítíte.

Mluvte o svých pocitech

Důležité je říci, jaké máte pocity z toho, co se stalo. Nevděční lidé samozřejmě budou bránit své vyjadřování a pravděpodobně si nebudou vědomi toho, že by udělali něco špatného. Není to však důvod proto, abyste se s nimi hádali o tom, kdo má pravdu. Důležité je jen ukázat, jak to cítíte vy a jaké to ve vás vyvolalo pocity. Pravděpodobně to pomůže do budoucna. Pokud máte problém s tím, že někomu něco nabízíte a čekáte, že on sám vám na oplátku něco nabídne, udělejte to jinak.

Fotografie: Pixabay

Jakmile něco nabízíte s tím, že čekáte úplatu, řekněte, co konkrétně bysta za danou věc nebo službu chtěli. V případě, že vám druhý nebude chtít vyhovět, prostě mu danou věc nedávejte nebo nedělejte smluvenou službu. Není důvod plýtvat energií na někom, kdo si to nezaslouží. V praxi to může vypadat například tak, že pokud někomu budete chtít dát nepoužívanou bundu, řeknete, že za ní nechcete peníze, ale třeba jablka ze zahrádky. Za úklid byste ocenili uvaření obědu. A tak podobně.

Fotografie: Freepik

Pozor na sobeckost

Jestliže jste často obklopeni sobeckými lidmi, je dost pravděpodobné, že i vy sami jste občas nevděční. Začněte tedy tím, že budete pěstovat vlastní vděčnost za to, co v životě máte, a především za to, kým jste. Překvapí vás, jak bude růst vděčnost vašeho okolí společně s tou vaší. Myslete také na to, že žádat něco na oplátku za to, co nabízíte je rozumné. Nezištná nabídka je vzácná, pokud by totiž byla nabídka nezištná, pak vás nebude zajímat ani to, co si ten druhý myslí nebo co dělá.

Fotografie: Freepik

V případě, že cítíte, že je někdo nevděčný začnete mít nejspíš vztek a probudí se ve vás také další negativní emoce. Ty vás však nemohou přemoci. V tu chvíli je ideální zamyslet se sám nad sebou. Nechováte se někdy podobně jako ten druhý? Často se totiž stává, že od druhých lidí očekáváme věci, které sami neděláme. Pak je vhodné začít sám u sebe a pracovat na vylepšení. Teprve pak můžeme čekat něco od druhých.

Zdroj: VeryWellFamily