Vrásky nemají šanci. Kombinace 4 snadných domácích triků s vráskami jednou provždy zatočí

Fotografie: Depositphotos

Postupem času se vráskám nikdo nevyhne. Pokud si chcete udržet mladistvou pokožku co nejdéle a nejste příznivcem invazivních zásahů, zkuste tyto domácí tipy.

Dříve nebo později se každý člověk začne potýkat se stárnoucí pletí. Mimické vrásky se mohou začít objevovat již po třicátém roce života a pak jich už jen přibývá. Na vznik vrásek má vliv mnoho faktorů, z nichž některé, jako jsou genetické dispozice, se těžko ovlivňují, říká doktorka Cynthia Cobb. I tak se však v domácích podmínkách dá dělat řada věcí, které pomohou vrásky vyhladit.

Co způsobuje vznik vrásek

S přibývajícím věkem se pokožka ztenčuje, je méně hydratovaná a méně pružná. Odpovědí na to je vznik vrásek, a to zpočátku především na místech, kde přirozeně krčíme obličej při mimických pohybech. Ukazuje se, že vznik vrásek urychluje UV záření. Sluníčko tedy pleti moc neprospívá. Dalšími faktory jsou genetika, kouření, stres, znečištění, málo spánku, špatná strava, dehydratace, mžourání očí a mračení se.

Mnoho těchto faktorů můžeme ovlivnit a přidat ještě něco navíc. Pleť potřebuje především vitamín A, kolagen, antioxidanty a minerály. Gel z aloe vera výrazně snižuje výskyt vrásek. I obyčejný banán, obsahuje přírodní oleje a vitamíny, které zlepšují stav pokožky. Stačí banán rozmačkat a v tenčí vrstvě nanést na obličej. Po dvaceti minutách ho smyjte teplou vodou.

Zařaďte do jídelníčku superpotraviny

Dodejte tělu probiotika v podobě jogurtů, kefírů nebo doplňků stravy, které obsahují bakterie příznivé pro vaše střevo. Zdravé střevo má totiž výrazný vliv i na vzhled pleti. K potravinám, jež dokážou redukovat výskyt vrásek, patří artyčoky, avokádo, chia semínka, skořice, bílky, zázvor, ovesné vločky, losos, sardinky, sladké brambory, rajčata a vlašské ořechy.

jogurt s ovocem
Fotografie: Pexels

Esenciální oleje

Ukázalo se, že některé esenciální oleje dokážou výrazně redukovat vrásky. Jako nosný olej se používá mandlový, kokosový nebo arganový, do něhož se přidá pár kapek esenciálního oleje. Nejlepší jsou arganový, šalvěj, levandule, jojoba, neroli, granátové jablko, rozmarýn, růže, santalové dřevo, hroznové semínko, pelargonie, ale i další. Oleje se mezi sebou mohou kombinovat. Vždy je nanášejte na pleť smíchané s nosným olejem a udělejte si nejdříve test citlivosti na zápěstí. Pokud do 24 hodiny nezaznamenáte podráždění pokožky, můžete esenciální olej používat.

Pravidelná obličejová masáž

Ukázalo se, že pravidelné masáže obličeje pomáhají redukovat tvorbu vrásek. Pokožka se při nich prokrví a dostanou se k ní krevním oběhem živiny, které potřebuje. Večer si pět minut masírujte tvář při nanášení svého oblíbeného krému nebo oleje. Provádějte krouživé pohyby a buďte opatrní v oblasti kolem očí, tady provádějte pouze jemné kroužky.

masáž obličeje
Fotografie: Pexels

Vitamín C a minerály

Vitamín C je známý antioxidant a je obsažen v mnoha potravinách. Konzumace potravin bohatých na tento vitamín a používání krémů s jeho obsahem může výrazně pomoci v boji proti vráskám. Vitamín C si především dokáže poradit s kůží poškozenou sluncem. Minerály, které byste měly zařadit do stravy pro zdravou pleť, jsou především zinek a selen.

Zdroj: Healthline