Bílý jazyk u dětí? Rozhodně nepodceňovat, radí odborníci, může signalizovat různá onemocnění

Zdroj: Freepik

Co znamená bílý jazyk u dětí? Jedná se o nebezpečnou infekci nebo jen zbytky mléka a potravy? Odborníci radí tento stav nepodceňovat, protože se může jednat o oslabení imunity kvasinkovou nebo enterovirovou infekcí.

Z mléka, jídla nebo se jedná o nemocnění? Maminky povětšinou tápou, když zjistí, že má jejich dítě bílý povlak na jazyku. Ten může být způsoben z jídla nebo pití. V tom případě stačí vyzkoušet jednoduchý test a setřít jazyk pomocí čistého hadříku nebo žínky. Když povlak snadno zmizí, jedná se o zbytky mléka nebo potravy, naopak při neodstranění zabarvení nebo dokonce podráždění jazyka po otření se může jednat o infekci, ale také anomálii. Co může znamenat bílý jazyk?

Kvasinková infekce úst

Co dělat, když se objeví na jazyku bílý povlak a nelze odstranit? V nejčastějších případech se jedná o kvasinkovou infekci úst, také moučnivku. Jedná se o bílý povlak a bílé skvrny na jazyku, vnitřní straně rtů a dásní. Nejčastěji se tato infekce vyskytuje u kojenců do jednoho roku, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém.

Tento druh kandidózy se však může objevit také u větších dětí nebo dospělých při oslabeném imunitním systému, při léčbě kortikosteroidy nebo po dlouhodobé léčbě antibiotiky. U dospělých k výskytu tohoto kvasinkového onemocnění dochází po chemoterapii nebo při užívání některých léků. Při mírnějších formách pomůže zvýšená ústní hygiena. Při horších stavech pomůže genciánová violeť z lékárny.

Spála

V běžných případech se při spále zbarví jazyk v přední části do malinové barvy, v zadní se objevuje bílý povlak. Podle vědců, kteří publikovali článek v časopise American Journal of Physician, může však i bílý jazyk být charakteristickým jevem spály. Pozornost by se proto měla věnovat struktuře povlaku, protože u této infekce jsou chuťové pohárky oteklé. Kromě jazyka dochází k bolestem v krku, vyrážce a vysoké horečce. Je vhodné navštívit lékaře, který zhodnotí stav a předepíše antibiotika.

Fotografie: Freepik

Geografický nebo mapovitý jazyk

Vzory na jazyku s měnícími se obrysy bílých skvrn? Tento jev se nazývá geografický nebo mapovitý jazyk, dochází k němu při ztrátě keratinu a u někoho se jedná o trvalejší stav, naopak u některých pacientů se objevuje jen někdy. Nejedná se o nebezpečný jev, v dětském věku je výskyt častější než u dospělé populace. Doporučuje se zvýšit příjem železa, vitamínů řady B, E a probiotik.

Virus Coxsackie

Bílý povlak mohou způsobovat také enteroviry, konkrétně virus Coxsackie způsobující herpangínu. V tom případě se bílé skvrny mění na bolestivé vředy, tento stav trvá 3-5 dní a poté odezní, často bez lékařského zásahu. V případě bolestivosti nebo u malých dětí pomohou výplachy úst nebo podávání analgetik pro zklidnění.

Zdroj: University of Rochester Medical Center