Zbavte se nepříjemného nadýmaní jednou provždy

Fotografie: Freepik

Nafouklý a napjatý pocit po jídle, které nebylo pro váš žaludek úplně ideální, zná možná každý z nás. Nadýmání je problém, kterému ale můžete snadno předejít.

Nadýmání je běžný jev, ale jaký je skutečný důvod toho, že máme nafouklé břicho? Je chronické nadýmání známkou závažnějšího problému? Proč k nadýmání vlastně dochází a co je jeho důsledkem?

Nadýmání nastane, když se gastrointestinální (GI) trakt roztáhne plynem

Mezi příznaky patří pocity otoku břicha, plnosti nebo tvrdosti, může se objevit bublání, říhání, křeče v břiše a nadměrná plynatost. Nadýmání je důsledkem polykání nadměrného vzduchu, což se může stát, pokud rychle jíte, žvýkáte žvýkačku nebo mluvíte při jídle. Pokud konzumujete určité potraviny, které mohou nadýmat, můžete mít tento problém častěji. Může to být důsledkem potíží s průchodem stolice nebo zvýšené citlivosti na zakončení střevních nervů.

Jaké potraviny mohou nadýmat? Je to hlavně zelenina s vysokým obsahem vlákniny, jako je květák, brokolice a luštěniny. Tělo má větší problémy se štěpením cukrů právě v této zelenině. K příznakům nadýmání může přispět i mléko nebo víno. To, co jíte, tedy ovlivňuje příznaky nadýmání – někteří lidé jsou mnohem citlivější na běžná jídla.

Problémy mohou mít lidé, kteří jsou citliví na mléčné výrobky nebo mají intoleranci na laktózu. Nadýmání mohou způsobit potravinové alergie a další intolerance, které se týkají jídla. Potraviny, které nedokáže tělo rozložit, nadělají v orgánech paseku a může se objevit plynatost, změny střevních návyků a další známky problému.

Fotografie: Freepik

Nejčastějšími viníky potravinových intolerancí jsou laktóza nebo vejce

Pokud si myslíte, že trpíte intolerancí nebo jste na určitou potravinu alergičtí, objednejte se k lékaři, který vám udělá testy, aby se zjistila příčina. Nadýmání může být způsobeno nejen potížemi s transportem plynu v GI traktu, ale také příznakem zdravotních stavů, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo opožděné vyprazdňování žaludku.

Ve většině případů můžete nadýmání léčit pouhou změnou stravy. Jestli ale máte jiný zdravotní problém, bude léčba záviset na příčině nadýmání. Pomoci mohou probiotika a probiotika. Prebiotika jsou druhem nestravitelného produktu, který podporuje růst střevních bakterií. Probiotika jsou živé bakterie, které zvyšují rozmanitost střevních bakterií. Používání doplňků stravy s těmito bakteriemi mohou zmírnit příznaky nadýmání.

Jak se co nejrychleji nadýmání zbavit? Můžete pomalu usrkávat vodu a pokud je možnost, pohybujte se. Když se vydáte na procházku, uděláte tu nejlepší možnou věc. Můžete pít mátový čaj, který podporuje trávení. Abyste se nadýmání vyhnuli, nekonzumujte potraviny, u kterých víte, že vám způsobují problémy. Můžete si založit potravinový deník, kam si budete zapisovat, co jíte a jaké to na vaše tělo má účinky.

Zdroj: Healthline