Jak se připravit na pracovní pohovor

Obdrželi jste pozvánku k pohovoru s personalistou? Blahopřeji, patříte k šťastným lidem a jste téměř u finále, nezapomeňte však před pohovorem vykonat pár drobných, ale nezbytně důležitých úkonů. Abychom vám to usnadnili, přinášíme vám pár rad a tipů, jak pracovní pohovor absolvovat.

Zjistěte si informace o firměnejčastější otázka personalisty zní: Znáte naší společnost a víte, čím se zabýváme? Zjistěte si informace na webových stránkách, předveďte, že chápete organizační strukturu i firemní kulturu, máte přehled o konkurenci, o členech vedení a další drobnosti.

Pracovní pohovor – 5 nejčastějších otázek

1. Proč bychom si měli vybrat ze všech uchazečů právě vás?

Uveďte své vzdělání, předchozí praxi, jazykové znalosti i osobní předpoklady. Pozor si dávejte na samolibost či sebestřednost.

2. Jaký si představujete plat?

Dobře uděláte, když si porovnáte anonymně plat podle regionu a pozice.

3. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Podávejte pravdivé informace, uveďte tři až pět kladných stránek, měli by přímo souviset s žádanou pozicí. Potom o sobě prozraďte jednu až dvě slabé stránky, které s prací nesouvisí. Říci, že nemáte negativní stránku, působí nevěrohodně.

4. Proč opouštíte stávající zaměstnání?

Buďte za každou cenu loajální. Nepomlouvejte kolegy ani šéfa! Snažte se otázku pootočit. Mluvte o svých zkušenostech, a co můžete nové firmě nabídnout.

5. Máte děti, jste členem politické strany, a jakého jste vyznání?

Tyto otázky už jsou diskriminační, nemusíte na ně odpovídat.

Připravte si životopis stručný a jasný

Připravte si strukturovaný, přehledný životopis na jednu stránku, maximálně dvě. Začněte současnosti a končete minulosti. Zbytečně nezacházejte do detailů a mluvte vždy k věci.

Zvolte vhodné oblečení

Nechte doma módní výstřelky i piercing. Sportovní obuv ani džíny nejsou vhodné. Šaty dělají člověka, působte zdravě a sebejistě. Usmívejte se a nebuďte nervózní. Nezapomeňte, že vaše chování ovlivní personalistu až na 60%. Nezapomeňte se na závěr zeptat, kdy se firma ozve s rozhodnutím výběrového řízení.

Pracovní smlouva musí obsahovat

Pracovní pozici, pracovní umístění, délku pracovní doby, informace o platu, případných benefitech, pracovní době a dovolené. Přejeme vám hodně štěstí.

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net