Jak se správně obléct na zimní turistiku

Fotografie: Dreamstime

Pravidelná chůze je úžasný sport, který zpevňuje svalstvo a zlepšuje pružnost kloubů. I při obyčejné chůzi se vám vyplaví endorfiny, což způsobuje skvělou náladu, tělo se tak zbavuje stresu a mysl nervozity, aktivní pohyb pomáhá také stabilizovat emoce a celkově upevňuje zdraví. Redukuje rizika různých onemocnění a zlepšuje také spánek, který je pro regeneraci organismu naprosto klíčový. Turistika podporuje celkově zdraví, a to v letním i zimním období.

Je přímo lékařsky prokázáno, že kdo se nevyspí dobře, ten má málo energie. Je unavený, podrážděný a také má málo síly. Jak ovlivňuje spánek turistika? Odpověď je jasná, chůze podporuje nejen tělesnou kondici, ale zlepšuje také spánek, který má skvělé regenerační účinky. Turistika v horském prostředí pomáhá zkracovat čas potřebný k usnutí, podporuje také kvalitu a délku spánku. Je vědecky prokázáno, že právě při hlubokém spánku se tělo nejlépe zregeneruje, a to vám právě tento sport umožní, což je naprosto skvělé. Kdo se rozhodne zlepšit svůj spánek pravidelným sportováním, výsledky pocítí téměř okamžitě.

Když zimní sportovní oblečení, tak jedině z funkčních materiálů

Pokud si chcete dopřát tu správnou fyzickou a psychickou pohodu na túře, tak kvalitní oblečení a pohodlná obuv nesmí chybět. V zimním období je vhodné spodní prádlo a funkční tričko přímo nutností. Pouze kvalitní termo triko dámské nebo pánské poskytne dostatek tepla pod svrchním oblečením. Vrchní oděv turisty musí být zateplený, nepromokavý a větru odolný, jednoduše funkční. I luxusní dámské zimní bundy mají mít vodní sloupec nad 5000 milimetrů stejně jako pánské turistické bundy. I zimní turistické kalhoty musí být nejen vodě, ale také větru odolné. Sportovní outdoorové oblečení musí mít správný poměr tepelné izolace a prodyšnosti, aby správně odvádělo vlhkost, což je pro tento druh oblečení naprosto zásadní věc a vězte, že v praxi to velmi rychle zjistíte. Během turistiky v zimní přírodě je neméně důležitá i pokrývka hlavy, je vědecky prokázáno, že pokrývka hlavy dokáže u člověka zabránit úniku tepla o 40 – 50 %. Skvělým tipem jsou úžasné Merino čepice a kukly z přírodních materiálů. Merino vlna je velice jemný a hebký materiál, který díky struktuře dutého vlákna funguje jako tepelný izolant, jedná se o skvělý, přírodní a hlavně funkční materiál. Je antibakteriální, elastický a prodyšný. Teplá čepice, která zahřeje nejen temeno hlavy, ale také uši, zateplené rukavice jsou neodmyslitelnou součástí zimní turistiky. Na výběr jsou buď prstové rukavice nebo palčáky.

Bez kvalitní turistické obuvi se neobejdete

Co se týče obuvi, pevná a zateplená turistická obuv s profilovanou podrážkou je v zimním horském prostředí nenahraditelná. Ideální komfort nohám zajistí modely z kvalitní kůže. Přírodní kůže je skvělý materiál, který je maximálně pohodlný, měkký a prodyšný. Při výběru obuvi však dbejte na správný tvar a velikost, je důležité, aby vás obuv nikde netlačila. Turistická obuv musí mít nejen přesnou délku, ale nelze zapomenout také na šířku. Také musí mít nízkou hmotnost, být neklouzavá a nepromokavá. Kvalitní zimní ponožky musí správně kopírovat siluetu nohou a mají být nejen pružné a teplé, ale také vzdušné a výborně pohlcují vlhkost. Nohám mají poskytnout optimální teplotní komfort i v deštivém či mrazivém počasí. Při výběru ponožek na zimní turistiku proto nepodceňte kvalitu, protože kvalita, ta se vyplatí vždycky.