Jak si vybírat nádobí a jaký zvolit materiál?

Máte novou kuchyň nebo ji jen potřebujete dovybavit? Obchody nabízejí množství nejrůznějších druhů a typů nádobí a vy nevíte, podle čeho si vybírat? Potřebujete-li se zorientovat a získat základní přehled o zboží na trhu, čtěte dál!

Můžete pořídit celou sadu! Ale zde platí také heslo – kvalita více než kvantita

Zákazník jistě ocení, když si může koupit celou sadu nádobí pohromadě. Ušetří si tím čas i starosti. Některé se skládají až z pětadvaceti dílů a můžete v nich nalézt hrnce, kastroly, pánve, ale i poklice. K této základní výbavě si můžete dále dokoupit některé speciální kousky, jako je například pánev na palačinky nebo speciální formy na pečení.

Jestliže vám však chybí jen hrnec do výbavy, je zbytečné nakupovat s ním hned další pro vás nepotřebné zboží jen proto, že slibuje výhodnou cenu. Vybírat byste měli i podle toho jak často a pro kolik lidí vaříte. V neposlední řadě je důležité poradit se s odborníkem, jaký materiál je nejvhodnější právě pro váš sporák/troubu. Jeden druh se hodí pro plynový, jiný zase pro klasický elektrický nebo pro indukční. V dnešní době stálého rozvoje a vyvíjení nových druhů, materiálů a způsobů je rozhodně užitečné zkonzultovat výběr s personálem nebo si alespoň přečíst nějaký článek či návod.

A z jakých materiálů si tedy můžeme vybírat?

Konečná volba je na vás, o nedostatek možností se bát nemusíte

Litinové nádobí

Litinové nádobí je velmi kvalitní a může vydržet dlouhé roky. Jeho údržba je snadná a ani méně opatrným zacházením mu většinou neublížíte. Nejedná se o umělý povrch, který lze lehce poškrábat a tím znehodnotit. V neposlední řadě se na takovém nádobí výborně vaří. Také výrobci jsou si vědomi vysoké kvality a poskytují dlouhodobé záruky. Výhodou je i možnost užívat toto nádobí na jakémkoliv tepelném spotřebiči, od plynového sporáku až po indukci. Zastánci zdravější stravy jistě ocení, že na litinovém nádobí se smaltovaným povrchem stačí používat jen minimální množství tuku.

nadobi-litinove

Nerezové nádobí

Nerezové nádobí patří mezi jedno z nejoblíbenějších. Je odolné, snadné na údržbu a hlavně zdravotně nezávadné. Pořídíte-li si navíc speciální nádobí s antiadhezní úpravou, nebudou se vám pokrmy připalovat. Výborně se hodí na delší přípravy jídla a navíc se dá koupit ve vkusných designově zajímavých tvarech, které doplní vaši kuchyň.

nadobi-nerez-luxor

Titanové nádobí

Titanové nádobí si v poslední době získalo velkou popularitu. Jedním z hlavních důvodů je jeho odolnost i vůči kovovým předmětům, můžete tedy bez obav používat k nabírání příbory nebo kovové naběračky. Povrch titanového nádobí je antiadhezní, proto se nemusíte bát, že se vám pokrmy začnou připalovat. Je vhodné na jakýkoliv zdroj tepla včetně indukce.

nadobi-titan

Smaltované nádobí

Smaltované nádobí patří mezi populární především díky nepřilnavému povrchu a výborné vodivosti tepla. Lze na něm připravovat pokrmy rychleji a zdravějším způsobem, protože teplo je rozváděno rovnoměrně a pozvolna. Hodí se i pro vaření na indukci a je jedním z cenově nejvýhodnějších na trhu.

nadobi-smalt

Nádobí s keramickým povrchem

Pro nádobí s keramickým povrchem jsou typická zdravá a dietní jídla. Můžete na něm vařit i smažit zcela bez tuku a pokrmy se vám nepřipálí. Zároveň se velmi dobře udržuje. Keramické nádobí je navíc vysoce odolné vůči vysokým i kolísajícím teplotám. Hodí se na přípravu větších kusů (například masa) a díky přírodnímu původu keramického povrchu se neuvolňují do jídla žádné škodlivé látky.

nadobi-keramika

Teflonové nádobí

Teflonové nádobí je dalším z řady, které je vyhledávané pro svůj nepřilnavý povrch a možnost vařit na něm zcela bez použití tuku. Je však nutno používat při vaření i mytí nekovové náčiní, aby nedošlo k poškozeníantiadhezního povrchu. Údržba je ale velmi snadná.

nadobi-teflon

Indukční nádobí

Mezi indukční nádobí patří veškeré nádobí, které lze použít při vaření na indukci. Výhodou tohoto vaření je minimální spotřeba energie a zároveň rychlost a bezpečnost přípravy. Aby hrnec či pánev na indukčním povrchu správně fungovala, musí být dno feromagnetické. A jak takové feromagnetické dno poznat? Říká se, že magnetem, to už ale v dnešní době není pravda. Na současném trhu jsou už takové materiály, že ani magnet nepomůže. Nejlepším řešením je, ujistitse u prodejců nebo si přečíst od konkrétního nádobípříbalový leták.

Nádobí z varného skla

Nádobí z varného skla má řadu výhod. Jednou z nich je skutečnost, že nepřejímá žádné pachy a je odolné vůči soli, vodě i kyselinám. Hladké sklo je také vysoce odolné vůči teplotám, jedním z nejspolehlivějších je například varné sklo od společnosti Simax. Nedoporučuje se však používat při vaření na otevřeném ohni. Pro tento způsob vaření je doporučováno použít pod nádobí drátěnou ši kovovou podložku. Stejně jako každé sklo je i to varné náchylné k prasknutí pod tlakem a jinému mechanickému poškození. Lze jej používat na jakémkoliv tepelném povrchu kromě indukce.

varne-sklo

Porcelán

Porcelánové nádobí se nejčastěji využívá při pečení, ale není to pravidlem. Jeho údržba je snadná a hodí se také k uschovávání potravin.

nadobi-keramicky-pekac-porcelan

Silikon

Silikonové nádobí se stává v posledních letech velmi oblíbeným už pro svou tvárnost a snadnou údržbu. Vyrábějí se především nejrůznější formy, například na bábovky, muffiny, dorty apd.

nadobi-silikon