Čištění skleněného zapékacího nádobí je poměrně velký oříšek. Hospodyňka prozradila nejjednodušší způsoby, jak si s tím poradit

Fotografie: Freepik

Skleněné zapékací nádobí je velmi oblíbené. Hezky vypadá, jídlo se v něm upeče rovnoměrně a rychle a zůstane dlouho teplé. Skleněné nádobí neztrácí své vlastnosti, jako například to teflonové, které se časem dřív nebo později nakonec vždy poškrábe. Sklo zvládá i tu nejvyšší teplotu, můžeme ho tedy použít i během grilování.

Dalšími výhodami skleněných pečících míst je jejich snadné mytí v myčce na nádobí, nepříjemné pachy se do nich nenasávají a povrch není příliš přilnavý.

Co se žlutými skvrnami?

Jistě jste si všimli, že i když se nám podaří odmočit a seškrábat připečené nečistoty, časem začne sklo žloutnout. Co s tím?

Speciální čističe na trouby

V běžných obchodech jsou tyto přípravky na čištění trouby běžně k dostání. Vyzkoušejte ho aplikovat také na nádobí z tvrzeného skla. Můžete vyzkoušet použít ho i na hrnce a pekáče se silně připečenými zbytky.

Obyčejné mýdlo

V některých případech funguje běžné mýdlo lépe než prostředek na mytí nádobí, který má hlavně odmašťovací vlastnosti. Ještě lépe bude mýdlo fungovat v kombinaci s jedlou sodou.

Ocet a kukuřičný škrob

Smíchejte lžíci škrobu, lžíci octa a lžíci vody. Aplikujte tuto směs na houbičku a zkuste vyčistit skleněné nádobí.

Pasta na zuby

Nad tímhle se stojí za to zamyslet. Když zubní pasta naše zuby vyčistí a vyleští, proč by neudělala stejnou práci i pro naše skleněné nádobí? Potřete žluté skvrny pastou na zuby, nechejte chvíli působit a vydrhněte kartáčkem.

Fotografie: Freepik

Tablety na čištění protéz

Pokud máte vy nebo někdo z vaší rodiny umělý chrup, jistě vám nejsou cizí rozpustné šumivé čistící tablety. Zapékací mísu naplňte vodou a přidejte dvě nebo tři (podle velikosti mísy) čistící tablety. Nechte působit přes noc a ráno mísu normálně umyjte.

Jak na křehké sklo?

I vaše nádobí z tenkého skla, jako jsou sklenice, si zaslouží zvláštní péči. Sklenice nikdy nedávejte do myčky nádobí. Po několika mytích vzniká na skle matný povlak, mohou se v myčce snadno poškrábat nebo rovnou prasknout. Nejlepším pomocníkem je starý známý přírodní čistič – ocet. Ten odstraní ze skla zašlé skvrny.

Fotografie: Pixabay

Pokud se vám nedaří odstranit skvrny namočením nádobí do octa, zkuste to trošku víc mechanicky. Ale jemně! Na hadřík dejte trochu zubní pasty. Na kartáček ale nemyslete! Hadříkem čistěte sklo krouživými pohyby, dokud skvrny nezmizí. Potom už jen opláchněte a doleštěte.