Čištění sklokeramické varné desky: 3 chytré způsoby, které zaručí, že bude vypadat jako nová

Fotografie: Freepik

V kuchyni trávíme nezanedbatelné množství času. I proto samozřejmě chceme, aby byla čistá a uklizená. Keramická varná deska je místo, kde se často drží různé skvrny. Zjistěte, jak se jich zbavit.

Varná deska může být čistá i bez škrábanců a poničení povrchu. Na pomoc si vezměte jedlou sodu, která vás zbaví připálených tuků a mastných skvrn. Nasypte trochu sody na znečištěnou desku a suchým hadříkem ji lehce vyleštěte. Když jsou skvrny pryč, přetřete desku ještě jednou vlhkým hadříkem, abyste se zbavili zbytků sody.

Fotografie: Pixabay

Desku čistěte vychladnutou

Pokud vám z hrnce uteče mléko a napálí se na varnou desku, je dobré skvrnu polít klasickým bílým octem. Poté nechte desku vychladnout. Za několik minut vezměte speciální škrabkou na keramické desky, která je běžně dostupná. Díky působení octa půjde i takto odolná skvrna snadno odstranit.

Dalším šetrným přípravkem je smíchání jedlé sody a sodovky na pití. Směs nalijte na skvrnu a nechte asi půl hodiny působit. Nečistoty poté otřete jemným hadříkem z mikrovlákna. Místo sodovky můžete použít i citronovou šťávu nebo ocet. Vyhýbat byste se ale měli čistícím pískům, které by mohly povrch desky poškrábat.

Fotografie: Freepik

Otřete ji před vařením i po něm

Základem čisté varné desky je pravidelná péče. Na obyčejnou údržbu si vystačíte s houbičkou a jarem na nádobí. Můžete použít i klasické odmašťovací prostředky. Doporučuje se desku otírat před vařením i po vaření, protože s každým zapnutím desky se skvrny ještě více připékají a jejich odstranění bude mnohem složitější.

Desku nikdy nedrhněte kuchyňskou drátěnkou. Možná jste na to byli zvyklí u starších spotřebičů, v tomto případě ale desku pouze nenávratně poškodíte. Mimo to je dobré při každém čištění použít čistý hadřík nebo navlhčenou kuchyňskou houbičku a poté povrch osušit papírovou utěrkou. Na odolné skvrny použijte speciální škrabku na keramické varné desky.

Zdroj: Goodhousekeeping