Empatie je při rozchodu klíčovým faktorem. Při ukončování vztahu je vhodné se řídit nepsanými pravidly

Fotografie: Depositphotos

Málokdo se v životě vyhne situaci, kdy se partnerský vztah stane neudržitelným a dojde na rozchod. Jak se s partnerem rozejít, aby to tolik nebolelo.

Někdy se stává, že oba partneři ve stejnou chvíli uznají, že jejich vztah už nikam nevede a společně se na rozchodu domluví. Pak si dokážou vyjít i vstříc a často tito lidé zůstávají i kamarády. To jsou však spíše vzácné případy, mnohem častější je situace, kdy se pro rozchod rozhodne jenom jeden z partnerů, a pak je situace o dost komplikovanější.

Vaše nespokojenost se přenáší i na okolí

Když vám to partner „neusnadní“ tím, že jeho chování je skutečně nesnesitelné, pak je pro mnoho lidí těžké dlouhodobý vztah jen tak ukončit. Pokud vám myšlenka na rozchod přijde na mysl, nejspíš ji brzy zaplašíte, protože nechcete partnerovi nebo rodině ublížit. Pamatujte však, že zůstáváte-li ve vztahu, který vám nevyhovuje, pak ubližujete sami sobě a v důsledku se vaše nespokojenost přenáší i na blízké okolí.

Pokud ve vztahu figurují i děti, je rozhodnutí ještě těžší, protože máte pocit, že jste jim ublížili. Je však dobré si uvědomit, že děti nebudou spokojené, pokud nejste spokojení vy. Zůstávat v nefunkčním vztahu kvůli dětem jim paradoxně může spíše více ublížit. Budou vyrůstat v rodině, kde pro ně bude nenaplněný vztah vzorem, který si pak budou přenášet do vlastní budoucí rodiny.

Pevně se rozhodněte a nepochybujte

Možná se vyhýbáte rozchodu také kvůli vlastním pochybnostem. Možná přemýšlíte, jestli si ještě někdy najdete partnera. Máte strach, že nejste dostatečně atraktivní a nedokážete žít sami. Mohou to být pochybnosti i o finančním zajištění. Nic z toho však není důvodem k tomu, abyste setrvávali ve vztahu, který už vám nevyhovuje.

První, co je potřeba udělat, je pevně se rozhodnout a nepochybovat o tom. Může vám k tomu pomoci to, že se začnete dívat po jiném bydlení, jen tak nezávazně na internetu. Sepište si jednotlivé kroky na papír. Jednoduše se ve svém rozhodnutí utvrzujte, abyste měli dost síly partnerovi a případně dětem o svých záměrech skutečně říct. Věřte, že všechno jde, když se chce.

Buďte upřímní a řekněte pravdu o svých citech

Pokud stále pochybujete, sepište si klady a zápory vašeho vztahu. Promluvte si s lidmi, kterým důvěřujete a o kterých víte, že vás podpoří. Vzpomeňte si však i na pěkné stránky vašeho soužití, až budete partnera se situací konfrontovat, nemusíte na něj vychrlit jen to nejhorší, co ve vašem vztahu napáchal. Jistě byly i pěkné chvíle, ale je čas jít dál.

pohádaní partneři
Fotografie: Freepik

Buďte struční a upřímní. Mluvte pravdu a vysvětlete partnerovi, jak se skutečně cítíte. Buďte však neústupní a nepřistupujte na kompromisy. Pokud jste se doopravdy rozhodli, že vztah chcete ukončit, držte se toho. Jinak se dostanete do kolotoče smiřování a rozchodů, čímž jen ztrácíte oba čas. Dejte na první místo své city a vyhněte se výčitkám a scénám, kterých byste později mohli litovat. Vždy je nejlepší, když můžete s bývalým partnerem navázat přátelské pouto, až opadnou emoce z rozchodu.

Zdroj: Dicasdemulher