Jen v jednom případě porušila Alžběta II. královský protokol. Na tento den lidé vzpomínají dodnes

Fotografie: Depositphotos

Královna Alžběta jednou opravdu významně porušila královský protokol. Nevídané gesto patřilo zesnulé princezně Dianě.

Bylo to 31. srpna 1997, když se ve čtyři hodiny ráno královna dozvěděla o tragické smrti princezny Diany v Paříži. Tou dobou pobývala se svými vnuky a princem Charlesem na skotském hradě Balmoral. Nařídila služebnictvu nezapínat rádia ani televize a nenosit žádné noviny. Myslela na chlapce, Williama a Harryho. Chtěla, aby se tuto bolestivou zprávu nedozvěděli z médií.

Veřejnost vyjádřila nespokojenost

A byli to právě oni, kvůli komu se královna v první chvíli rozhodla uspořádat Dianě pouze skromný obřad ve Windsoru, v kruhu nejbližší rodiny. Nechtěla chlapce v tak těžkých chvílích vystavovat všem protokolům a přílišné veřejné pozornosti. Tlak však sílil a lidé velmi brzy začali vyjadřovat nespokojenost. Očekávali velké pocty Dianě i vyjádření samotné královny.

Diana už ovšem v tu dobu s Charlesem byla více než rok rozvedená a oficiálně nebyla členem královské rodiny. Nevztahoval se na ni tedy ani protokol o královském pohřbu. Princ Charles s královnou nesouhlasil. Chtěl vyzvednout Dianino tělo v Paříží a vystrojit pohřeb se všemi poctami. Byl si velmi dobře vědom toho, jak je Diana národem milována.

Předtím ani potom už toto gesto neudělala

Alžběta nakonec ustoupila. Do Londýna přijela o den dříve, aby vydala prohlášení k úmrtí princezny. V jejím proslovu zazněla i tato slova: „Nejprve chci vzdát hold Dianě. Byla to výjimečná a nadaná lidská bytost. V dobrých i zlých časech. Nikdy neztratila schopnost se usmívat a smát, ani inspirovat ostatní svou vřelostí a laskavostí. Obdivovala jsem ji a vážila jsem si jí pro její energii a oddanost druhým a především pro její oddanost svým dvěma chlapcům.“

Fotografie: Freepik

Jeden z komentátorů tehdy poznamenal, že její slova možná zachránila vládu. A následující den Dianina pohřbu se stalo něco, co nikdo nečekal. Panovník se dle protokolu neuklání nikdy a za žádných okolností jiné osobě. Toto pravidlo bylo poprvé a naposledy královnou porušeno, když sklonila hlavu před projíždějícím vozem s Dianinou rakví.

Motivem byla spíše snaha ochránit vnuky

Kvůli popularitě princezny Diany, nad kterou celý národ velmi truchlil, pak byla porušena i některá další protokolární pravidla. Pohřeb byl nakonec vystrojen i s královskými poctami a byl veden podle scénáře, jenž byl už roky připravený pro případ úmrtí královny matky. Nad Buckinghamským palácem také poprvé v historii zavlála vlajka Spojeného království stažená na půl žerdi. Do té doby směla nad palácem vlát pouze královská standarta, a to jen pokud byl panovník přítomen.

Zlí jazykové označovaly prvotní královninu reakci na smrt Diany jako důkaz toho, že ji neměla příliš v lásce. Nakonec se však ukázalo, že motivem byla spíše snaha ochránit vnuky. Alžběta se tehdy ocitla v nelehké pozici, kdy musela volit mezi rolí babičky a tou oficiální, kterou se zaslíbila celému národu. Její gesto vůči Dianě nakonec nesouhlasné hlasy utišilo. Dianin pohřeb byl jednou z nejsledovanějších událostí v historii lidstva. Vidělo ho přes 2,5 miliardy lidí.

Zdroj: Newsner