Kardioložka popsala, jak covid-19 ovlivňuje zdraví srdce a co všechno je při onemocnění nutné sledovat

Fotografie: Freepik

Onemocnění COVID-19 má spojitost se srdcem. Zjistěte, co byste o svém srdci měli v této souvislosti vědět, na co si dát pozor a které informace Vám pomohou s rekonvalescencí po prodělání nemoci.

O průběhu nemoci COVID-19 jste slyšeli jistě již hodně. Obklopuje nás celý rok a nikde se nemluví o ničem jiném. Známe také dopady, které nemoc může mít a víme i to, že mnohým lidem zůstávají některé problémy ještě dlouho po uzdravení. Kromě všech těchto informací již odborníci znají dopady koronavirového onemocnění, které mohou zasáhnout srdce. Tyto dopady se mohou objevit i u lidí, kteří si prošli velmi mírným průběhem nemoci.

Fotografie: Freepik

Srdeční problémy a mírný průběh nemoci

Je to tak, onemocnění COVID-19 může zapříčinit srdeční problémy i u lidí, kteří byli doposud zdraví a prodělali pouze mírný průběh tohoto onemocnění. I přes to ale platí, že srdečními problémy jsou nejvíce omezeni lidé, kteří trpí obezitou, cukrovkou nebo třeba vysokým cholesterolem v krvi. Měli byste mít proto na paměti, že následnými srdečními problémy po prodělání koronaviru může trpět opravdu každý.

COVID-19 může způsobit zánět uvnitř těla, který ovlivní fungování srdce

Když je tělo napadeno nemocí, ať už je její původ bakteriální nebo virový, reakce těla je stejná. Stoupne produkce bílých krvinek, které se proti virům a bakteriím snaží bojovat. Když bílé krvinky chrání místo, na které viry a bakterie útočí, navenek se v místě projevuje to, čemu říkáme zánět. Ten pak může být buď krátkodobý, nebo chronický.

Pokud je zánět v těle příliš velký, může způsobit celou řadu problémů i v jiných oblastech lidského těla. Když se zánět dostane až k srdci, může dojít i k tvorbě zánětu uvnitř srdce, což může způsobit myokarditidu.

Fotografie: Freepik

Stres při prodělávání nemoci

Pokuste se touto nemocí, která tak dlouho obklopuje celý náš život, moc nestresovat. Pokud trpíte strachem nebo stresem z toho, co se kolem nás děje, nebo i z těch všech opatření, která nás omezují, může se to projevit i na Vašem srdci, čímž si opravdu moc nepomůžete. Raději si najděte nějakou zábavu, která se dá vykonávat doma. Přijde brzy jaro, můžete sít semínka a rozmýšlet, co budete letos pěstovat, věnujte čas úklidu domácnosti, hraní společenských her, pečení, nebo třeba četbě knih. Hlavně zůstaňte v klidu.

Vraťte se brzy po nemoci k fyzickým aktivitám

Od té doby, co jsme všichni doma, podstatně stoupla fyzická aktivita, kterou vykonáváme. Lidé začali více běhat, plavat, otužovat se, bruslit, jezdit na kole, nebo jen tak chodit na procházky a výlety do přírody. Už sice nemůžeme vykonávat všechny z těchto činností, ale měli bychom zůstat fyzicky aktivní, alespoň v rámci možností. Pokud jste prodělali koronavirové onemocnění, měli byste se snažit k fyzickým aktivitám vrátit co nejdříve. Nevracejte se ale moc rychle, je nutný pomalý a opatrný návrat k běžným činnostem.

Zdroj: Dr. Holly Andersen