Klenotník prozrail domácí metodu čistění stříbra, díky které bude opět zářit novotou

Fotografie: Freepik

Stříbro je jedním z nejkrásnějších vzácných kovů, které můžeme mít a vlastnit. Vyrábějí se z něj náhrdelníky, náramky, náušnice, prsteny nebo i příborové sety. Ovšem stříbro jako každý jiný kov koroduje, i když ne stejným způsobem jako třeba například železo nebo měď.

Ne, na stříbře se časem vytvoří vrstva sulfidu stříbrného. Tato vrstva způsobuje to, že naše stříbrné vlastnictví vypadá zčernalé, zašlé a neopečovávané. Tento sulfid ovšem nejde jen tak jednoduše odstranit a musíme k němu využít trochu chemických reakcí a chemie obecně.

Co budete potřebovat?

Aby se vaše stříbro opěr třpytilo a zářilo jako nové, budete potřebovat několik přísad. Nebojte, nejsou to žádné nebezpečné a nedostupné chemikálie nebo nějaké speciální pomůcky jako kádinky, pipety, střičky nebo dokonce destilační baňky. To, co budete potřebovat máte dost možná už doma!

  • 1 polévková lžíce soli.
  • 1 polévková lžíce jedlé sody.
  • 1 polévková lžíce mycího prostředku.
  • Sklenice vody.
  • Hliníková fólie – alobal.

Ano, a to je všechno, co budete potřebovat. S těmito pár přísadami, které najdete v každém obchodě či sámošce, můžete efektivně vyčistit vaše stříbro do vysokého lesku a vy se opět budete moct kochat pohledem na něj.

Fotografie: Freepik

Jak na to?

Postup je velice jednoduchý a rychlý. Sklenici vody dejte na jednu až dvě minuty do mikrovlnné trouby. Mezitím si nachystejte hliníkovou fólii do misky nebo sklenice. Až bude vaše voda vroucí, nalijte ji na hliníkovou fólii a přidejte sůl, jedlou sodu a mycí prostředek.

Nakonec vložte stříbro k hliníkové fólii a nevyndávejte, dokud neuběhne alespoň 15 minut. Poté stříbro vyndejte, opláchněte chladnou vodou a osušte hedvábným hadříkem. Stříbro se ve výsledku bude lesknout jako nové!

Proč to funguje?

Jak již bylo řečeno, tak na povrchu stříbra se tvoří vrstva sulfidu stříbrného. Když tedy ponoříme do vody smíchané se solí, jedlou sodou a mycím prostředkem jak hliníkovou fólii, tak stříbrný předmět, začne docházet k chemické reakci. Při této reakci se uvolňuje vodík, který následně naruší korozní vrstvu sulfidu.

Když poté stříbro utřeme hedvábným nebo flanelovým hadříkem a vyleštíme ho, navrátíme mu lesk a záři z jeho lepších dní. Tento způsob čištění je rychlý, efektivní i ekonomicky výhodný, protože všechny přísady jsou cenově dostupné.