Klenotník prozradil jednoduché způsoby, jak vyčistit zlato svépomocí doma. Vraťte mu jeho původní lesk během několika minut

Fotografie: Freepik

Šperky jsou krásné, ale jenom do té doby, než ztmavnou a je potřeba je vyčistit. Šperky tmavnou z mnoha důvodů jako je působení lidského potu na produkt, nebo působení různých kosmetických přípravků jako jsou parfémy, krémy a dekorativní kosmetika.

Není ale nemožné, zbavit se zašedlosti v klidu doma. Nemusíte šperky nosit na vyčištění ke zlatníkovi. Postupy jsou vcelku jednoduché, a navíc Vám ušetří čas i peníze.

Ať Vaše šperky zašly z jakéhokoli důvodu, jasné je, že potřebují vyčistit. Využít můžete jeden z těchto způsobů:

  • čištění šperků pomocí alkoholu
  • čištění šperků na plotně pomocí bodu varu
Fotografie: Freepik

Vyčistěte šperky pomocí alkoholu

Alkohol se používá nejen k čištění šperků, je také pomocníkem při různých nemocech, ale také skvělým čistícím a dezinfekčním prostředek využívaným ženami v domácnosti. Vzhledem ke skvělým čistícím a dezinfekčním účinkům jakéhokoli alkoholu, můžete k čištění zlata využít cokoli, co máte zrovna po ruce. Pro naše účely platí alkohol jako alkohol. Samozřejmě, že čím silnější alkohol je, tím lepší má čistící schopnosti.

K vyčištění alkoholem smíchejte 1 hrnek teplé vody, 5 mililitrů alkoholu a 10 mililitrů šamponu. Pokud bude tento roztok pro závažnost Vašeho problému slabý, využijte vyšší podíl alkoholu. ale opatrně, ať si šperky spíš nezničíte. Rozhodně nepoužívejte roztok, který bude mát vyšší podíl alkoholu, než je čtvrtina celého roztoku.

Fotografie: Freepik

Zlato vyčistíte také s pomocí bodu varu

Jestliže vlastníte šperk s různými kamínky, tento návod rovnou vynechte. Vůbec ho nemusíte číst. Mohli byste díky němu o ty kamínky přijít. Var je pro šperky zrádný, mohli by Vám z nich všechny kamínky odpadat. Pokud ale máte šperk bez zdobení jinými předměty, pokračujte ve čtení. Určitě krásně vyčistí cokoli, na co si vzpomenete.

Do hrnce nalijte sklenici vody a tři lžíce tekutého mýdla. Do hrnce dejte utěrku nebo jakýkoli jiný čistý hadr. Teprve na ten hadr můžete položit šperky, které mají projít procesem čištění. Roztok spolu se šperky postavte na plotnu a zapněte ji. Až se začne roztok se šperky vařit, stopněte si deset minut, během kterým by měla voda probublávat. Po uplynutí této doby vyjměte šperky z horké vody, vodu vylijte a šperky pořádně opláchněte pod čistou vodou, ať Vám roztok nezpůsobí ekzém, nebo jiné kožní problémy.