Účinné domácí způsoby, jak vrátit původní vzhled zašlým spárám mezi dlaždicemi

Fotografie: Freepik

Původně bílé spáry mezi dlaždicemi mohou postupem času tmavnout a začít vypadávat. Obě tyto vady následně kazí celý vzhled koupelny či kuchyně. Kromě toho se mohou stát nepříjemným semeništěm bakterií a virů. Zjistěte, co vše k těmto poškozením vede a jak jim efektivně předcházet.

Co vede k tmavnutí spár?

  • Špatné větrání nebo nedostatečná cirkulace vzduchu v místnosti.
  • Nesprávné a nepravidelné čištění.
  • Nesprávné vyčištění před spárováním či použití nevhodného spárovacího materiálu.
  • Konstantní vystavení vlhkosti a vysokým teplotám při špatné cirkulaci vzduchu.

Domácí triky

Použití běžně dostupných surovin pomáhá v případě, že nečistota není příliš „zažraná.“ Pokud se nečistoty objeví, je spáry potřeba vyčistit a vybělit. Tmavé zbarvení často znamená plísňovou infekci, proto pryč s ním, pomohou například antiseptika.  Jaké pomocníky naleznete v každé domácnosti?

Soda

Soda je univerzální čisticí prostředek pro všechny příležitosti. Spáry namočte, posypte hojným množstvím sody a nechte ji 2-3 minuty působit. Následně spáry vydrbejte kartáčkem. Vybělená místa stačí opláchnout čistou vodou. Namočte inter-květinový prostor s vodou a posypeme hodně sody. Počkejte 2-3 minuty a pak jděte- ve švech se zubním kartáčkem. Předem aplikujte trochu sody na samotný nástroj. Jakmile jsou dlaždice vyčištěny, opláchněte je čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Ocet

Smíchejte 7 sklenic vody, půl sklenice sody, třetinu sklenice citronové šťávy a čtvrtinu sklenice octa. Směs naneste na spáry za pomoci rozprašovače a nechte ji 15 minut působit. Celou podlahu poté směsí setřete a na závěr opláchněte čistou teplou vodou.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíků nepůsobí agresivně a má antiseptický účinek. Pokud smícháte peroxid s vodou v poměru 1:2, můžete jej používat na čištění dlaždic i spár, bez nutnosti závěrečného oplachu.

Prevence

Důležité je pravidelné mytí, minimálně dvakrát za měsíc. Pokud chcete obnovit vzhled spár, a zároveň je ochránit, použijte spárovací hmotu a přidejte vrstvu mezi jednotlivé dlaždice.

Pro pravidelné čištění používejte antiseptikum nebo přípravek, obsahující antibakteriální složku. Nezapomínejte místnost často větrat. V případě usazující se vody ve spáře mezi vanou a podlahou, utírejte místo suchým hadrem.