Komunikace s dětmi v pubertě je často problém. Zkuste si to usnadnit

Fotografie: Freepik

Řešit s dětmi problémy, které přichází spolu s pubertou, bývá mnohdy složité. Teenageři sami nechtějí mluvit o tom, co se děje právě s rodiči, ale ti zároveň mají potřebu, že potřebují své dítě naučit, co je správné a jak se chovat. Pro tyto poměrně složité rozhovory se tak může hodit několik jednoduchých tipů a rad, jak to zvládnout lépe a bez nepříjemných pocitů trapnosti.

Užívejte si společný čas

Základním předpokladem pro povedenou konverzaci o tématech dospívání, je kvalitní společně strávený čas. Vyrazte na zábavný výlet, zahrajte si videohru, nebo vyrazte na procházku, kdy na čerstvém vzduchu a během chůze vyplynou i nejrůznější tajemství.

V žádném případě na dítě netlačte a v první řadě s ním budujte upřímný a lehce přátelský vztah. Získat si důvěru nějakou dobu trvá, tak si dejte pozor, ať to pár špatnými otázkami hned nerozbijete.

Začínejte na jednodušších tématech

Určitě se nesnažte hned mluvit o něčem velmi složitém nebo palčivém. Postupně posouvejte hranice od neškodných témat, ale buďte opatrní a budujte důvěru. Pokud všechno půjde dobře, můžete se od jednodušších témat nenápadně a opatrně dostat k věcem, které vás skutečně zajímají a říct dítěte to, co máte na srdci. Buďte ale opatrní a snažte se vést tyto konverzace ve dny, kdy dokážete co nejlépe odhadnout reakce a správně volit slova.

Témata, s jejichž pomocí se dostanete k závažnějším problémům:

  • Vlastní vyprávění o tom, jak jste poznali svého partnera
  • Vtipná a klidně i trapná historka z puberty
  • Rozebírání filmu, kde se řeší problém, jaký chcete s dítětem probrat

Naplánujte si upřímnou konverzaci

Striktně si určit datum a čas, kdy budete řešit otázky puberty, možná zní trochu děsivě a drasticky. Na druhou stranu možná právě tato nutnost vyřešit v daný čas během klidného posezení důležité otázky může být jasnou motivací, proč to neodkládat. Dítě se dopředu připraví na to, že rozhovor možná bude chvílemi nepříjemný, ale přesně tato připravenost pak zažehná riziko, že v půlce řešení důležitých témat uteče do pokoje.

Hlavně zůstaňte v klidu

Otázky kolem puberty se často řeší ve chvíli, kdy dítě udělá nějaký průšvih. Jenže s horkou hlavou nic nevyřešíte a výsledkem bude pouze hysterická scéna, že které se dítě opravdu nic pozitivního neodnese.

V takové situaci mnohem lépe funguje počkat třeba do druhého dne, problém probrat z více stran třeba s partnerem a až poté se pustit do rozhovoru s teenagerem. Uvidíte, že všichni zúčastnění ocení klidný a kultivovaný rozhovor.

Představte si, jak jste se cítili v tomto věku

Možná máte pocit, že ta doba je už dávno pryč, ale s trochou vzpomínání se jistě zvládnete vcítit do pubertálních let. Existuje mnoho nového, nepoznaného a často zakázaného, co chce dítě vyzkoušet a prolomit tak zábrany, které oddělují svět dospělých od toho dětského.