Nejčastější otázky, které si každá žena klade ohledně menopauzy a ve většině případů na ně nezná odpověď

Fotografie: Freepik

Každá žena si bohužel menopauzou projde, ale málokterá ví, co přesně od ní čekat a kdy přijde zrovna u ní.

Menopauza bývá většinou hlavně vzhledem ke svým příznakům považována za velice nepříjemné období v životě ženy. Ale rozhodně byste si neměly dělat názor podle toho, co vám řeknou ostatní ženy, spíše se zeptejte svého gynekologa. Ženy, které o ní znají různá fakta, vědí, na co se mají připravit a tak je všelijaké nepříznivé příznaky nemohou překvapit.

Co je to vlastně menopauza

Asi každý člověk někdy slyšel o menopauze, ale jen málokdo ví, co to vlastně doopravdy je. Menopauza je přirozené snížení hormonů estrogenu, progesteronu a testosteronu. Dá se vlastně říct, že začíná, když žena nemá menstruaci po jeden celý rok. Také ženy mohou projít menopauzou, když si nechají chirurgicky odstranit vaječníky.

Fotografie: Pixabay

Kdy začíná menopauza

Menopauza obvykle začíná mezi 45 a 55 rokem ženy. Příznaky už ale začínají přibližně 10 let před tímto rokem. Doktorka Mary Jane Minkin přiznala, že svým pacientkám vždy říká, že menopauza může začít ve 35 i v 60 letech. Jen 1% žen je v menopauze před 40 rokem svého života, zatímco některé ženy mají i v 60 letech pravidelnou menstruaci.

První příznaky menopauzy

Některé ženy si vůbec neuvědomují, že procházejí menopauzou, protože vlastně ani neví, jaké při ní bývají příznaky. Mezi klasické příznaky menopauzy patří: menstruační poruchy, změny nálad, návaly horka, problémy se spánkem, vaginální suchost nebo nevysvětlitelné hubnutí. A právě problémy se spánkem můžou vést ke změnám nálad. Je to všechno propojené.

Fotografie: Pixabay

Co můžete udělat, když procházíte menopauzou

Většina doktorů vám určitě doporučí různá cvičení se závažím. To je totiž velice důležité pro udržení kostní a svalové hmoty. Pro ženy, které mají problémy se spánkem, se doporučuje úplně vynechat alkohol, zejména ve večerních hodinách. Můžete si myslet, že alkohol vám pomůže lépe usnout, ale nebudete po něm mít plnohodnotný spánek.

Fotografie: Pixabay

Zdroj: WebMD