Nastupující menopauzu doprovází jasná znamení. Řada změn zahrnuje suchost očí i bolest čelisti

Fotografie: Depositphotos

Menopauza je závěr reprodukčního období ženy. Je sní spojená řada změn, tělesných i fyzických. Některé z nich vás možná překvapí.

Za menopauzu se považuje období, kdy žena nemenstruuje více než 12 měsíců v kuse a je ve věku, kdy se jí menopauza může týkat. Ten je však vysoce individuální a obvykle nastává mezi 40–60 rokem. Průměrný věk se udává asi 52 let. Možná, že řada žen se na období bez menstruace těší. Je však dobré vědět, že menstruace chrání ženu před řadou chorob a obtíží. Po menopauze je tedy dobré se více soustředit na zdravý životní styl, stravu a pohyb, abyste tato rizika snížily, říká doktorka Holly Ernst.

Symptomů je celá řada

Když se řekne menopauza, většina si asi vybaví návaly horka a celkovou podrážděnost a emoční nestabilitu. S hormonálními změnami v těle se však pojí celá řada symptomů. Některé zaznamená téměř každá žena, jiné pociťují jenom některé ženy. Určitě je dobré něco vědět i o těch méně známých, které bychom nečekaly.

Suché oči

Pokles estrogenu se může projevit i tak, že se v oku tvoří méně slz. Oči tak mohou být suché a podrážděné. Proto je dobré používat tekuté slzy, a očím tak dodat vlhkost, kterou potřebují. Suchost se může týkat i úst. Zvyšte tedy příjem tekutin. Můžete pocucávat kostky ledu, žvýkat žvýkačky nebo bonbony bez cukru.

Fotografie: Freepik

Bolest čelisti

Absence estrogenu má vliv na celý pohybový aparát. Klouby jsou méně promaštěné, může se projevovat artritida a osteoporóza. Někdy kromě velkých kloubů můžete mít problém i s bolestmi čelisti. Lékaři radí jíst hodně potravin bohatých na bílkoviny rostlinného původu. Užívat kolagen, kurkumin, kyselinu hyaluronovou a omega 3. Od akutních bolestí může pomoci akupunktura.

Změna tělesného pachu

Po menopauze se mění skladba bakterií na kůži a zvyšuje se potivost těla, což má za následek i změnu tělesného pachu. S tímto problémem se dá bojovat změnou stravy i zaměřením se na snížení stresu a napětí. Také při velkém pocení zařaďte častější sprchy, používejte tělové krémy s bambuckým máslem nebo jinými vonným silicemi a dopřejte si jemné pěnové koupele.

Hmyz pod kůží

Pokožka v menopauze se ztenčuje a více vysušuje. Můžete se tak setkat s nepříjemnými svědivými pocity kdekoliv na těle. Zaměřte se na hydrataci pokožky. Kosmetika, která vám dříve nevadila, už je pro vás možná nevhodná. Většinou se tento problém dá dobře zvládnout, můžete si však v lékárně koupit antihistaminika, jež uleví od svědění. V horších případech se poraďte s lékařem.

Otravné zvuky, tinnitus

Může být způsoben právě hormonální nerovnováhou. Přestože se špatně léčí, může jít jen o přechodný stav. Vyvarujte se stresu, pravidelně se hýbejte, dodržujte spánkovou hygienu. Věnujte se relaxačním technikám, meditaci a provádějte dechová cvičení. Pokud vám však tinnitus brání v kvalitním spánku, nebo dokonce vyvolává úzkosti, běžte se poradit s lékařem.

Zdroj: Healthline