Štíhlé tělo v každém věku aneb jak efektivně a rychle zhubnout po padesátce

Fotografie: Getty Images

Po padesátce funguje ženské tělo úplně jiným způsobem než ve třiceti nebo čtyřiceti. A to hlavně proto, že od čtyřicítky tělo prochází menopauzou.

Podle lékařů v průměru 9 z 10 žen během tohoto období přibere od pěti do sedmi kilogramů váhy – a zbavit se jich je obvykle mnohem obtížnější než dříve. Stojí za to si uvědomit, že nyní tělo funguje jinak než dříve a přístup k němu je také potřeba zcela odlišný. Jak efektivně a bezpečně zhubnout po padesátých narozeninách?

Navštivte lékaře kvůli komplexnímu vyšetření

První věc, kterou je třeba udělat, je navštívit lékaře kvůli komplexnímu vyšetření. Tímto způsobem lze identifikovat slabé stránky a zjistit, čemu byste měli věnovat pozornost. Za druhé vám lékař může pomoci najít typ fyzické aktivity, který pro vás bude tím nejvhodnějším. Po menopauze je důležité, aby ženy dále vedly aktivní život. Kromě toho je vhodné asi dva týdny pozorovat své tělo. Všímejte si toho, kdy se cítíte nejenergičtěji a kdy je potřeba si odpočinout. Podle toho poznáte, kdy je vhodné sportovat.

Fotografie: Pixabay

Také stojí za to vyzkoušet různé druhy fyzické aktivity – jogging, chůzi, plavání, tanec – a vybrat si ty, které vám poskytnou největší potěšení. Jedním z hlavních důvodů, proč je nadváha po padesátce tak obtížná, je to, že se tuk ukládá v různých částech těla. Ale s tím můžete bojovat a nejlepší výsledek zpravidla přináší kardio zátěž. Dokonce i půlhodinová procházka denně (ale každý den) bude docela efektivní a pokud k tomu přidáte pravidelné aerobní cvičení, výsledek na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

Počítání kalorií je pro hubnutí nezbytné

Čím jsme starší, tím méně kalorií naše tělo potřebuje. Například padesátiletá žena, která váží tolik, kolik vážila ve třiceti letech, potřebuje k udržení hmotnosti o 25-30% méně kalorií. Hlavním důvodem rozdílu je to, že jak stárneme, spálíme při spánku mnohem méně kalorií. A proto přibíráme na váze, i když jsme nezměnili stravovací návyky.

Fotografie: Pixabay

Pokud tedy chcete zůstat na své obvyklé hmotnosti, budete muset snížit obsah kalorií ve své každodenní stravě – hlavně díky jednoduchým sacharidům. Rovněž pomáhá nahradit sladkosti ovocem, zmenšit velikost porcí a vyhnout se alkoholu. Není tedy nutné doslova počítat každou kalorii, ale dát si pozor na složení své stravy. Čím zdravější vaše strava bude, tím samozřejmě lépe, nejen z hlediska tělesné váhy.

Zdroj: Healthline