Prostá změna čištění zubů může pomoci s ustupujícími dásněmi. Stačí se zaměřit na jednu drobnost

Fotografie: Freepik

Nikdo z nás nechce mít problémy se zuby. O to více zdrcující je, jakmile se vyskytnou a vy nechápete, proč k tomu došlo, když děláte vše tak, jak máte.

Dle studie z roku 2003 se recese dásní (neboli jejich úbytek) vyskytuje až u poloviny všech dospělých z celého světa ve věku 18 až 64 let. U dospělých nad 65 let se recese dásní vyskytuje až u 88%. Jak ale může k takovému onemocnění dojít u někoho, kdo si pořádně čistí zuby minimálně dvakrát denně a dbá na to, aby nikdy nevynechal? S dost velkou pravděpodobností za to může příliš tvrdé čištění vašich zubů.

Méně je někdy více

Jestliže opravdu dbáte na to, aby o vaše zuby bylo dokonale postaráno, může vás to svádět tlačit na zuby co nejvíce, abyste je pořádně vydrhli. To je ovšem špatně. Je totiž jen tenká hranice mezi tím, jestli zuby vyčistíte od všech škodlivých bakterií a nebo je začnete oslabovat a způsobovat jim větší náchylnost k onemocněním dásní. Mnoho zdrojů by se vás mohlo snažit přesvědčit, že máte začít používat kartáčky s velmi jemnými štětinami. Nebo si čistit zuby jen za pomoci pár prstů, abyste příliš netlačili.

Fotografie: Pixabay

To může být taky špatně, jelikož si kvůli tomu můžete naopak začít zuby čistit příliš jemně. Což by vedlo k jejich nedostatečnému vyčištění. Řešením je si zuby nečistit jemně nebo tvrdě, ale chytře. Zubní kartáčky s měkkými štětinami odstraní nejvíce zubního plaku. Nedoporučují se proto, že jsou šetrné k zubům a dásním, ale proto, že jsou více flexibilní. Pokryjí při čištění větší plochu a mají schopnost udržet více zubní pasty. To znamená, že se k hůře přístupným bakteriím dostanou lépe, než kartáčky s tvrdými štětinami.

Genetika se nesmí podceňovat

To, že si zuby čistíte příliš tvrdě je určitě špatně a měli byste se to snažit napravit. Neznamená to ale, že tvrdé čištění zapříčinilo všechny vaše problémy, i když se to v dnešní době na tento styl čištění často svádí. Je nutné si uvědomit, že krom způsobu čištění k opotřebování dásní dochází i kvůli jiným faktorům, jako je strava, genetika a dokonce i ortodontické ošetření.

Fotografie: Pixabay

Zvláště, pokud se ve vaší rodině nachází někdo, kdo měl nebo má velké problémy s dásněmi a zuby. Potom je velká šance, že je budete mít také. Recese dásní může být způsobena primárně zděděním slabší tkáně dásní, tenčí čelistní kosti či menší čelisti. Roli v tom může mít i to, jestli jste někdy nosili rovnátka. Ty vám sice zajistí hezčí úsměv, ale mohou posunout některé zuby za hranici kosti.

Zdroj: PubMed