Přírodní látky, které slouží jako prevence a domácí léčba nepříjemné paradentóza

Fotografie: Adobe Stock

Paradentóza je ustupování dásní zapříčiněné chronickým zánětem. Problémy s dásněmi trpí velká část populace. Ustupování dásní a odhalování citlivých zubních krčků může být velmi bolestivé. Zubní krčky jsou velice citlivé nejen na studené a horké, ale také na sladké a kyselé potraviny.

Pokud se nebudeme o naše dásně starat, bude nás pravděpodobně trápit také zápach z úst a krvácení při čištění zubů. Ve zvětšujících se mezerách mezi zuby se usazují bakterie, zuby se rychleji kazí a v poslední fázi paradentózy se postupně uvolňují a vypadávají.

Nejdůležitější je dobrá prevence

Prevence je samozřejmě tou nejrozumnější cestou, jak se vyhnout všem zdravotním problémům. Abychom zabránili zánětům dásní, je důležité:

  • Věnujte dostatečnou pozornost důkladné hygieně dutiny ústní. Používejte měkký kartáček, pravidelně dočišťujte mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Na závěr použijte i kvalitní ústní vodu, nejlépe se zklidňujícími bylinnými výtažky.
  • Zuby si nečistěte agresivními krouživými pohyby. Pohyby kartáčku směřujte odshora dolů na horním patře, u spodních zubů směřujte zase odspoda nahoru.
  • Investice do návštěvy profesionální zubní hygienistky rozhodně není zbytečnou ztrátou peněz. Díky pravidelné údržbě zubů a dásní ve speciální zubní ordinaci můžete předejít mnoha problémům. Umělé zuby či korunky by byly investicí o poznání nákladnější.

Domácí přírodní léčba zanícených dásní

Je-li u vás na prevenci již pozdě, a bohužel už trpíte paradentózou, přinášíme několik tipů, jak si pomoci přírodními produkty. Naštěstí paradentóza není nezvratný proces. Její postup se dá výrazně zpomalit, dokonce i úplně zastavit. Dásně jsou tvořeny tkání, která se dokáže poměrně snadno hojit.

Zelený čaj

Pravý zelený čaj má povzbuzující a antioxidační vlastnosti. Vypijte šálek zeleného čaje každé ráno. Účinky budou jak vnitřní, tak vnější, přímo v ústní dutině. Zelený čaj totiž posiluje integritu mezi zuby a dásněmi.

Aloe Vera

Tato rostlina je po celém světě známá pro své léčivé účinky. Zevně se užívá například při problémech s pletí a na drobné ranky na kůži. Může nám ale dobře posloužit i při problémech v dutině ústní. Gel z Aloe koupíte v drogerii nebo lékárně.

Fotografie: Freepik

Po smíchání s vodou ho můžete používat jako ústní vodu. Při akutní bolesti a zánětu masírujte postižené místo neředěným gelem a poté vypláchněte ústa čistou vodou. Gel nepolykejte!

Eukalyptus

Česky je tento strom nazýván blahovičník. V přírodě ho najdeme v Austrálii a Indonésii, v dnešní době však není ani u nás problém sehnat produkty z něj vyrobené, a to nejčastěji ve formě eukalyptového esenciálního oleje. Je antibakteriální a působí proti mnoha druhům infekcí. Kápněte 2 kapky oleje do 50 ml vody, namočte do ní kartáček a jemně s ním dásně masírujte. Takto zředěný olejíček můžete používat také jako ústní vodu.