Nechtěné těhotenství vždy představuje problém. Stejně tak tomu je i v případě ženy, která žádá o radu

Fotografie: Freepik

Nechtít dítě je čistě osobní rozhodnutí. Mnoho žen se však cítí za toto rozhodnutí provinile.

Těhotenství je snad nejcitlivějším obdobím v životě ženy. Je to emocionální, hormonální smršť, kdy se mísí dohromady stres, únava, obavy vzrušení i radost. Bývá to tak i u žen, které jsou těhotné prvně. Většina z nás si ale ani neumí představit, co dělají tyto nálady a emoce s maminkou, která má doma už pět ratolestí a se šestou už tak nějak nepočítala.

Prosba o radu

Na stránce „Mamas Uncut“ hledá pětinásobná matka radu od ostatních matek v komunitě. Popisuje složitou situaci ve které se ocitla. I přes to, že se s manželem chránili, otěhotněla už pošesté a nemůže si dítě nechat, protože má pocit, že by to nezvládli časově ani finančně.

Uvádí, že je v 18. týdnu a je tedy příliš pozdě na umělé přerušení těhotenství. Tváří v tvář této skutečnosti navrhla svému muži, že dítě porodí a dají ho k adopci. Doufá, že tak dítěti umožní šťastný a naplněný život.

Fotografie: Freepik

Dočkala se ale striktního odmítnutí. Její muž prohlásil, že pokud se dítě narodí, postarají se o něj spolu. Členové komunity stránky Mamas Uncut reagovali velmi rychle a velmi rozporuplně. Část z nich se přikláněla k názoru, že by si měla žena dítě ponechat, protože je to boží vůle a požehnání. Ti ostatní spíš vyjádřili pochopení pro její duševní stav: „Nedokážu si představit, že bych stál před takovým rozhodnutím. Posílám vám pozitivní energii.“

Praktické rady

Pod příspěvkem se také objevily osobní zkušenosti jiných maminek. „Byla jsem ve 21. týdnu těhotenství rovněž se svým šestým dítětem. Také jsem váhala, zda to zvládnu a společně s mužem zajistíme celou rodinu. Nyní ale nelituji, že jsem se rozhodla dítě vychovat, je to má láska a nevyměnila bych ho za nic na světě.“ Když autorka příspěvku vyjádřila váhavý postoj, tatáž žena se pak ozvala ještě jednou: „Po finanční stránce to nebylo tak těžké, jak jsem se bála. Hodně věcí jsme měli doma po starších dětech a jeden strávník navíc není v osmičlenné rodině ani znát.“

Fotografie: Freepik

Později se v diskusi pod příspěvkem začaly objevovat i jiné praktické rady: „Plánujte dopředu. vždycky pomůže ke klidu pevný plán, který říká co, kdy a jak je potřeba udělat.“ Spousta komentujících se shodla v tom, že je potřeba část domácích prací přerozdělit mezi partnera a starší děti, které ve výsledku budou mít radost, že mohou mamince pomoci. Rovněž se shodli na tom, že si matka má každý den hodinu času nechat pro sebe. Zabrání tak svému duševnímu i fyzickému vyčerpání.

Zdroj: UberAlles