Nepříjemné svědění kůže během těhotenství může ukazovat na zdravotní problémy, které nemusí být na první pohled vidět

Fotografie: Freepik

Těhotenství je obvykle pro ženu krásné období, kdy vnímá růst dítěte a těší se na jeho příchod na svět, po emocionální, hormonální a fyzické stránce je to ale pro ženský organismus také období nemírně zátěžové, protože se musí rostoucímu plodu a jeho potřebám neustále poměrně dramaticky přizpůsobovat.

Není tedy divu, že těhotenství provází často i řada nepříjemných stavů a příznaků, mezi které patří i svědění. Pokud jde o příčiny vzniku svědění v těhotenství, patří mezi ně zejména:

  • poruchy činnosti jater
  • dermatóza
  • strie neboli pajizévky.

Poruchy činnosti jater

Některé těhotné ženy bývají postiženy onemocněním, kterému se lidově říká těhotenská žloutenka a odborně se nazývá těhotenská cholestáza. Příčinou tohoto onemocnění, které je typické pro období třetího trimestru, je zánět jater, který je ale neinfekční na rozdíl od všech tří typů klasické infekční žloutenky, které jsou virového původu.

Fotografie: Freepik

Toto onemocnění by těhotné ženy neměly v žádném případě podceňovat, protože ačkoliv ony samy v nebezpečí nejsou, může být ohrožen plod.

Problém vzniká v důsledku nedostatečné reakce jater na steroidní hormon progesteron, jehož je v těle těhotné ženy zvýšené množství a má za následek například přerušení menstruace, tlumení příliš časných děložních kontrakcí a podobně.

Pokud jde o příznaky, je to právě svědění kůže, které je úporné a přetrvávající, a také nažloutlá barva pokožky, způsobená tím, že se do pokožky z krve vyplavuje žluč. Onemocnění provází také tmavší zabarvení moči, a naopak světlejší barva stolice. Svědění se může vyskytovat na různých částech těla, nejintenzivnější však bývá na chodidlech, dlaních a také v břišní oblasti.

Těhotné ženy, které u sebe zaznamenají některý z výše uvedených příznaků, by se měly co nejdříve poradit se svým lékařem ve věci dalšího postupu. Nejprve jsou provedena potřebná vyšetření, zejména vzorku krve, a poté je buď nasazena léčka příslušnými farmaky nebo případně pouze doporučena dieta, jejímž základem je absence tuků a lehká strava.

Dermatóza

V případě dermatózy se jedná o nezánětlivé kožní onemocnění, které může v některých případech, které ale naštěstí nejsou příliš časté, vést mimo jiné také k úpornému svědění. Projevy na kůži jsou různé a závisí na konkrétním typu onemocnění, někdy jsou podobné akné a jindy se objeví vyrážky, z nichž se následně vyvinou drobné puchýřky.

Pokud dermatóza není omezující, odezní sama s koncem těhotenství, při silnějším ataku je však někdy potřeba podat léky, mezi něž patří zejména léky potlačující svědění a také kortikoidy.

Strie

Striím se rovněž říká pajizévky, což je výstižnější název, protože se skutečně jedná o velice malé jizvičky, které jsou způsobeny přílišným napínáním kůže souvisejícím s pokračujícím těhotenstvím. Pokud jde o nejčastější místa jejich výskytu, jedná se zejména o břicho, ale také stehna, boky, hýždě a prsa. Jedná se o dermatologickou záležitost a projevy lze zmírnit používáním speciálních přípravků, které jsou dostupné v lékárnách.