Koronavirus se může objevit v domácnosti i přesto, že nikdo ze členů domácnosti není nakažený

Fotografie: Freepik

Tolik obávaný virus, který pozastavil dění v řadě oblastí po celém světě, se může objevit i u vás doma. A to i přesto, že žádný ze členů domácnosti nepatří mezi nakažené. Jak je to možné?

Výzkum vědců z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí prokázal, že nejvyšší riziko výskytu a následného uchycení tohoto nového viru je v oblast koupelny. Právě tam je nejvhodnější prostředí nejen pro uchycení, ale i pro další možnou aktivitu tohoto zákeřného viru.

Šíření nejen kontaktem s nakaženým

Proč zrovna koupelny? Dle průzkumu za vším stojí schopnost patogenu, který již v minulosti způsobil řadu epidemií, šířit se nejen kontaktem s nakaženou osobou, ale i prostřednictvím kanalizačního systému. Navíc platí, že koupelny jsou pro výskyt bakterií i virů ideálním místem. Je tomu tak zejména z důvodu vyšší míry vlhkosti. Nahrává tomu i jejich dennodenní využívání.

Fotografie: Freepik

Nebezpečí hrozí zejména obyvatelům bytovek a dalších bytových jednotek, v nichž se nachází vícero bytů. Na to přišli vědci poté, co odhalili skutečnost, že virus se objevil v bytě, který již léta nikdo neobývá.

Přesněji řečeno, v jednom z jeho umyvadel a ve sprše. Po důkladném zkoumání okolí zjistili, že v jednom z bytů nacházejících se ve spodním patře bydlí rodina, jejíž členové se koronavirem nakazili.

Jakmile dojde k nedostatku vody, mohou se potrubím nést nevábně páchnoucí kanalizační plyny, s nimiž se občas setká snad každý z nás. Právě ty s sebou mohou, kromě onoho nepříjemného pachu, přenášet i virus.

Z toho důvodu vědci zdůrazňují, jak důležité je pečlivé umývání rukou. A to nejen po návratu z práce či obchodu, ale také po přímém kontaktu s umyvadlem a dalšími otvory, které vedou do kanalizace. Stejně tak se doporučuje pravidelná dezinfekce koupelny.