Nejlepší metody prevence vzniku rakoviny podle zahraničních odborníků

Fotografie: Depositphotos

Rakovina je velkou obavou pro mnoho lidí po celém světě. Existují způsoby, kterými můžete snížit riziko jejího výskytu ve vašem životě. Samozřejmě vám nic nezaručí, ale budete žít rozhodně zdravěji.

Většině typům rakoviny lze předejít změnou životního stylu. To vám potvrdí snad každý odborník. Ačkoli některé faktory, které mohou vést k rakovině, jako je genetika, jsou mimo kontrolu jednotlivců, existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro snížení rizika. Ani genetika totiž nemusí rozhodnout o vaší budoucnosti. Vždy záleží na vás a na tom, jakým způsobem žijete.

Pro konečné riziko rakoviny jsou velmi důležité faktory životního stylu, jako je strava, cvičení nebo konzumace alkoholu. Obezita, kouření a užívání alkoholu jsou některé z klíčových faktorů v diagnostice rakoviny a všechny lze upravit změnami životního stylu. Podle Americké rakovinové společnosti (ACS) jsou více než 4 z 10 druhů rakoviny spojeny se životním stylem, který můžete změnit.

Fotografie: Freepik

Přestaňte kouřit!

Kouření způsobuje přibližně 20 % všech druhů rakoviny a 30 % všech úmrtí na rakovinu v USA, jak tvrdí Americká rakovinová společnost. Asi 80 % rakoviny plic, hlavní příčiny úmrtí na rakovinu u mužů a žen, je způsobeno kouřením. Kouření ve skutečnosti zvyšuje riziko dalších druhů rakoviny, jako jsou ústa a hrdlo, ledviny, játra, močový měchýř, žaludek, tlusté střevo a slinivka břišní. Máte proto velký důvod k tomu, abyste přestali.

Používání opalovacího krému

Rakovina kůže je jednou z nejběžnějších forem rakoviny. Vystavení slunečnímu ultrafialovému záření (UV) může poškodit pokožku za pouhých 15 minut, což zvyšuje riziko rakoviny kůže. Proto se doporučuje intenzivně používat opalovací krém s SPF 15 nebo vyšším před opuštěním domova. A to dokonce i během oblačných nebo chladných dnů a měli byste ho každé dvě hodiny obnovovat.

Stejně tak byste se měli opětovně namazat po plavání, pocení nebo otření ručníkem. Většina krému na opalování funguje tak, že absorbuje, odráží nebo rozptyluje sluneční světlo a chrání pokožku před UV zářením. Většina lidí bere riziko rakoviny kůže a používání opalovacích krémů na lehkou váhu a používají ho maximálně v hodně slunečných a parných dnech. To je ovšem velká chyba.

Fotografie: Freepik

Konzumujte méně alkoholu a červeného masa

Toto téma je trochu kontroverzní. Proběhlo již mnoho diskuzí a výzkumů, protože lidé, kteří pijí červené víno, mají nižší riziko rakoviny. Hlavním faktorem se zdá být antioxidant a bylinná sloučenina resveratrol, která se nachází v hroznech používaných k výrobě vína. Výzkum ukázal, že tato složka může chránit buňky před poškozením, které by mohlo vést k určitým druhům rakoviny, ale neexistuje žádné definitivní souvislost.

Odborníci se ovšem shodnou na tom, že přílišná konzumace červeného a zpracovaného masa je pro tělo škodlivá. Odborníci specificky označili červené maso jako potenciálně karcinogenní pro člověka a zpracované maso jako karcinogenní pro lidské tělo s tím, že existuje dostatek důkazů o tom, že zpracované maso způsobuje rakovinu. Měli byste ho proto konzumovat s mírou.

Zdroj: HarvardMedicalSchool