Efektivní způsoby, jak co nejlépe zužitkovat kávovou sedlinu v domácnosti

Fotografie: Freepik

Pijete kávu a sedlinu vždy vyhazujete? Potom děláte velkou chybu a přicházíte o skvělý způsob, jak ji ještě využít v domácnosti. Jediné, co budete potřebovat, je právě zbývající kávová sedlina, která je vlastně odpad, takže jde o jakousi formu recyklace.

Přírodní odpuzovač hmyzu

Hmyz nemá rád silnou aromatickou vůni kávy. Pokud tak umístíte kávovou sedlinu do problematických míst u okna nebo u venkovního posezení, vyhnou se tomuto místu nejenom komáři, ale také mravenci a dotěrné drobné mušky. Této vlastnosti kávy můžete využít také pro ochranu rostlin, které obsypete kávovými zbytky.

Pro delší krásu řezaných květin

Stejně jako nám pomáhá kofein v kávě udržet se déle v pohotovosti, může podobně posloužit také pro osvěžení krásných řezaných květin. Pro tento způsob volte naředěnou kávu, která květinám dodá vhodné živiny, ale zároveň nebude mít příliš kyselé pH.

Pro jemnější a chutnější maso

Menší množství kávy využijete také pro přípravu masa. Zhruba dvě hodiny před pečením nebo smažením maso jemně posypte kávou. Nechte působit a následně přebytečné množství oklepejte. S pomocí tohoto triku dosáhnete měkčí a jemnější struktury.

Odstranění zápachu z koberce

Hlavně majitelé domácích mazlíčků musí poměrně často řešit problém se zapáchajícím kobercem. Na skvrny a postižená místa vysypte trochu usušené kávové sedliny a nechte působit. Pro odstranění následující den použijte silný vysavač. Pozor si dávejte u hodně světlých koberců, aby nedošlo k jejich zabarvení.

Fotografie: Pixabay

Pro vydrhnutí hrnců a pánví

Jemná textura kávové sedliny působí jako jakýsi peeling, toho můžete využít při odstraňování špíny z hrnců. Zkuste tak vzít kousky nádobí i se zašlou špínou a po troše drhnutí s pomocí kávy možná budete překvapeni opětovnou čistotou. Přípravek využijete také například pro vyčištění zaschlé špíny na pracovní lince nebo na plotýnkách.

Na vyčištění krbu

Jestli máte doma krb, musíte jednou za čas řešit jeho čištění. S tím může opět pomoci obyčejná káva. Aby se popel nevířil a zbytečně neušpinili všechno v blízkém dosahu, zasypte ho nejdříve právě kávovou sedlinou. Ta se postará o navázání jemných částeček popela, takže se čištění obejde bez kýchání a slzení očí.

Fotografie: Pixabay

Zbavte se ledu s pomocí kávy

Pro odstranění ledu před vchodovými dveřmi vezměte kávovou sedlinu a místo důkladně posypte. Jde o ekologickou alternativu ke klasické soli. Navíc díky jemné struktuře dojde k lepšímu rozprostření na ledu, což pomůže snížit riziko smeknutí.

Neutralizace pachů

Díly svému výraznému aroma je káva ideální pro neutralizaci pachů. Můžete toho využít pro staré ponožky, kapesníky, ale především smradlavé boty. Šálek s kávovou sedlinou v lednici také pomůže se zachycením všudy přítomných pachů.