Nehty upozorní na nedostatek důležité látky v těle. Pokud sledujete jasné příznaky, je třeba začít jednat

Fotografie: Getty Images

Tělo člověka je komplexní mechanismus, kdy je řada orgánů a jiných částí těla navzájem propojena. Navíc, často se vnitřní změny odrážejí na povrchu těla a signalizují, že něco není v pořádku.

Co nám říkají nehty

Celému tělu je třeba věnovat pozornost, a to se samozřejmě také týká nehtů. Většina lidí se o nehty více či méně stará, ale může se stát, že si všimnete některých změn v jejich vzhledu a struktuře. Jedná se o situaci, kdy jsou nehty zvrásněné a stanou se nezvykle křehkými. Tyto projevy jsou pak s největší pravděpodobností spojeny s nedostatkem manganu v těle.

Proč je mangan důležitý

Mangan je významný antioxidant a chrání tak organismus proti volným radikálům. Pomáhá také vitamínům, zejména skupiny B a C, se dostatečně vstřebávat.  Dostatek manganu je klíčový pro stavbu kosterního systému, má důležitou úlohu při metabolismu cholesterolu, aminokyselin a sacharidů a neobejdeme se bez něj ani tehdy, když nastupuje proces hojení ran.

Trpí-li tělo nedostatkem manganu, vedle výše popsaných problémů s nehty se tento nedostatek dále projevuje zejména

  • slabšími vlasy
  • nevolností někdy spojenou se zvracením
  • závratěmi, a
  • celkovou slabostí.

Nedostatek manganu může vést až ke zvýšení rizika výskytu a rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a pokud jde o těhotné ženy, může být dokonce poškozen i plod.

Dobrou zprávou je, že mangan můžete tělu poměrně jednoduše dodávat, a to jak ve formě doplňků výživy, tak také zvýšenou konzumací některých potravin, které jsou uvedeny níže.

Ořechy

Odborníci na výživu doporučují ořechy pravidelně zařazovat do jídelníčku, obsahují vitamín E, vlákninu a také hořčík a měď. Pokud mezi ořechy budete hledat ty, které jsou nejbohatší na mangan, sáhněte po vlašských, lískových, makadamových a pekanových.

Černý čaj

Černý čaj patří k vůbec nejbohatším přírodním zdrojům manganu a je tak nejsnadnější cestou k udržování jeho stabilní hladiny v organismu.

Mořské plody

Mořské plody jsou obecně zdraví prospěšné, protože obsahují esenciální aminokyseliny, omega 3 mastné kyseliny a také vitamín B. Pokud jde o druhy bohaté na mangan, pak je zapotřebí uvést zejména korýše a mušle.

Tofu

I když nepatříte mezi vegetariány, neměli byste ze své stravy vynechávat například tofu, což je sójový sýr, respektive tvaroh. Tofu neobsahuje pouze mangan, ale také další důležité a prospěšné látky, jako například železo, měď a vápník.