Potraviny, které zlepší pleť k nepoznání, zahrnují například batáty, tučné ryby, ale i avokádo

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete podpořit svou pleť, nemusíte používat drahé komerční prostředky plné chemikálií. Skvěle vám pomohou tyto potraviny.

Zdravá výživa je velmi důležitá pro celkové zdraví těla a mysli. Výběr správných potravin do vašeho každodenního jídelníčku vám proto může pomoci nastartovat metabolismus, zabránit přibývání na váze a ochránit také vaše orgány před potenciálním poškozením. Stejně tak však existují některé plody přírody, které účinně podporují zdraví a vzhled pokožky, jejíž stárnutí trápí postupem věku většinu žen. Abyste tedy vypadali stejně jako zamlada, stačí začít pravidelně konzumovat ty nejlepší z nich – změnu pocítíte již během několika týdnů, říká doktor Atli Arnarson.

Tučné ryby

Tučné ryby, jako je například losos, makrela nebo také sleď, jsou vynikajícími potravinami pro zdravou pleť. Obsahují totiž bohaté množství omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro její regeneraci a podporují pružnost, hebkost a hydrataci. Kromě toho pak také pomáhají snižovat zánět, jenž může způsobovat zarudnutí pokožky či vznik nevzhledného akné – dokonce mohou snižovat citlivost pokožky na UV záření ze slunečních paprsků. Pokud nemáte rádi ryby, můžete tyto kyseliny užívat ve formě doplňků stravy.

Avokádo

Avokádo má vysoký obsah zdravých tuků, které prospívají mnoha funkcím v těle, včetně zdraví pokožky, a to zejména co se týče udržení její pružnosti a hydratace. Tato blahodárná potravina obsahuje sloučeniny, jež pomáhají chránit pokožku před poškozením způsobeným UV zářením. Lze tedy říci, že jeho konzumace pomáhá předcházet vzniku vrásek a dalších nevzhledných známek stárnutí. Jedná se také o skvělý zdroj vitamínu E, který pomáhá chránit pokožku před oxidačním poškozením.

rozpůlené avokádo
Fotografie: Pixabay

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy mají mnoho vlastností, které z nich činí vynikající potravinu pro zdravou pokožku. Jsou zejména dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin, což jsou tuky, jež si lidské tělo nedokáže samo vyrobit – ve skutečnosti obsahují mnohem větší množství těchto sloučenin než většina ostatních ořechů. Pokud je tedy zařadíte do svého každodenního jídelníčku, ochráníte své zdraví před vznikem zánětlivých onemocnění, včetně lupénky či akné. Stejně jako avokádo pak disponují určitým množstvím vitamínu E.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou dalším dobrým zdrojem živin, který podporuje zdraví a krásu pokožky. Již 28 gramů totiž obsahuje 49 % denní potřeby vitamínu E, 41 % denní potřeby selenu a 14 % denní potřeby zinku. Všechny tyto živiny hrají důležitou roli v regeneraci pokožky a její ochraně před vznikem nepříjemných problémů, jako je například podráždění, svědivost, akné, či dokonce rakovina.

slunečnicová semínka
Fotografie: Pixabay

Sladké brambory

Sladké brambory obsahují betakaroten, důležitou sloučeninu, která má schopnost přeměnit se v lidském těle na vitamín A. Ten podporuje nejen regeneraci pokožky, ale také přináší prevenci před vznikem nepříjemných problémů (viz výše). Již 100 gramů této lahodné potraviny obsahuje šestinásobek denní potřeby tohoto vitamíny, a proto byste ji měli alespoň jednou do týdne přidat do svého jídelníčku. Dalším dobrým zdrojem betakarotenu je pak také špenát a zelená listová zelenina.

Zdroj: Healthline