Nepříjemný dech – Jak s ním zatočit

Nepříjemný dech a zápach z úst se nazývá halitóza. Patří mezi ty citlivější témata, o kterých se příliš nehovoří. Tento problém potrápil už asi každého z nás a mnohdy si tím nejsme sami vůbec ani vědomi. Nežádoucí dech má mnoho příčin a nemusí se hned nutně jednat o nedostačující hygienu.

Příčiny nepříjemného dechu

Říci někomu, že má nepříjemný dech, nepatří zrovna mezi příjemné sdělení. Navíc si to dotyčný může vzít příliš osobně. Avšak na stranu druhou není správné tuto situaci podceňovat, jelikož se může jednat o nějaký zdravotní problém. Mohu to být přemnožené bakterie na jazyku, paradentóza, zubní kaz, zánět trávicího traktu, žaludeční potíže, problémy dýchacího ústrojí a další. Odér z dutiny ústní mohou způsobit i některé medikamenty, které daný člověk užívá.

Další z příčin může být i držení hladovky (půstu), kdy se na jazyku vytvoří povlak z nedostatku slin a právě ten může zapáchat.  Tento problém se dá vyřešit žvýkáním máty a častým pitím vody. Avšak za nepříjemným dechem mohou stát i dědičné dispozice. Je nutné rozlišit, zda se nejedná o infekční onemocnění. Dnes si společně popíšeme některé možné příčiny a jejich odstranění.

Pozor na zubní kaz

Rozkládání dentinu se úzce pojí s hnilobným zápachem z úst. V tomto případě nezbývá než navštívit zubní oddělení a nechat si zub opravit nebo vytrhnout. Jiné řešení v tomto případě bohužel neexistuje.

Pravidelná ústní hygiena

Jen pouhé čištění svého chrupu nestačí. Zbytky potravin mohou zůstat v mezizubních prostorách. Tady pomůže jedině dentální nit, mezizubní kartáčky a ústní voda. Důležité je správně použít jmenované pomůcky a vyčistit vždy i jazyk, na kterém ulpívají bakterie.

Začínající parodontóza

Paradontóza se pojí s usazováním bakterií na zubní sklovině. Poté vzniká plak a společně s kazem vznikají nepříjemné záněty dásní. Nejprve dásně zrudnou, bývají citlivé a posléze i krvácí. I zde je nutné navštívit zubaře a především omezit kouření i konzumaci jídel, které vyvolávají dráždění. Na tento problém jsou vhodné i výplachy úst šalvěji, která má protizánětlivé účinky. Dále používání speciálních zubních kartáčků i zubní pasty.

Nevhodné potraviny

Některé potraviny mohou způsobit nepříjemný zápach z úst. Na zápach z úst má velký vliv alkohol, káva a dokonce sladké limonády. Vhodné je použít alespoň ústní vodu k výplachu, jestliže nemáte možnost si zuby umýt. Rovněž pastilky pomáhají tento problém řešit.

Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net