Nestárněte zbytečně rychle. Vaše pokožka může vypadat krásně mladě i po čtyřicítce

Fotografie: Depositphotos

Stárnutí pleti je přirozený proces v životě člověka. Způsobuje ho mnoho věcí. S některými bohužel nemůžeme nic dělat, jiné ale ovlivnit můžeme.

Jednou z věcí, kterou nemůžeme změnit, je přirozený proces stárnutí, jenž hraje klíčovou roli. Časem se nám všem na obličeji objeví viditelné vrásky. Je přirozené, že náš obličej ztrácí část své mladistvé plnosti. Všimneme si, že naše pleť je tenčí a sušší. Naše geny do značné míry ovlivňují, kdy k těmto změnám dojde. Pak ale existují vlivy, které naší pleti neprospívají, ale můžeme je ovlivnit. Naše životní prostředí a životní styl mohou způsobit předčasné stárnutí naší pokožky. Přijetím některých preventivních opatření můžeme zpomalit účinky, které má tento typ stárnutí na naši pokožku.

Jak omezit předčasné stárnutí pleti

Slunce hraje hlavní roli v předčasném stárnutí naší pleti. Také další věci, které děláme, mohou na naši pleť působit negativně, a dochází tím k jejímu stárnutí rychleji, než by tomu bylo přirozeně. Aby dermatologové pomohli svým pacientům předcházet předčasnému stárnutí pleti, nabízejí jim následující tipy.

Fotografie: Freepik

Chraňte svou pokožku před sluncem každý den

Ať už trávíte den jakkoliv, ochrana před sluncem je nezbytná. Kůži můžete chránit vyhledáváním stínu, zakrýváním se ochranným oděvem a brýlemi s UV ochranou a také používáním opalovacího krému. Ten byste měli nanášet každý den na všechnu pokožku, která není zakrytá oděvem. Pro účinnější ochranu hledejte oblečení s označením ochranného faktoru proti ultrafialovému záření (UPF).

Fotografie: Pixabay

Natírejte se samoopalovacím krémem

Pokaždé, když se opalujete, předčasně stárnete. To platí, pokud se opalujete na slunci, v soláriu nebo v jiném opalovacím zařízení v interiéru. Všechny tyto zdroje vyzařují škodlivé UV záření, které urychluje stárnutí vaší pokožky.

Skoncujte s cigaretami

Kromě jiných neblahých důsledků na naše zdraví je vědecky dokázáno, že kouření výrazně urychluje stárnutí pokožky. Je příčinou nadměrné tvorby vrásek a mdlé, bledé pleti bez života. Pokud si chcete udržet mladistvý vzhled a nechcete utrácet tisíce za návštěvy specializovaných kosmetických salonů a klinik, skoncujte s tímto zlozvykem jednou pro vždy. Vaše tělo se vám brzy odmění.

Fotografie: Freepik

Vyhněte se opakovaným výrazům obličeje

Když děláte výraz obličeje, stahujete základní svaly. Pokud opakovaně stahujete stejné svaly po mnoho let, tyto vrásky se stanou trvalými. Nošení slunečních brýlí může pomoci redukovat vrásky způsobené mžouráním.

Jezte zdravou a vyváženou stravu

Výsledky několika studií naznačují, že konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny může pomoci zabránit poškození, které vede k předčasnému stárnutí pleti. Výsledky výzkumných studií také naznačují, že strava obsahující velké množství cukru nebo jiných rafinovaných sacharidů může urychlit stárnutí.

Fotografie: Freepik

Pijte méně alkoholu

Nadměrná a častá konzumace alkoholu je nepříznivá nejen pro naše celkové zdraví, ale snadno se odrazí také na stavu pleti. Alkohol pokožku dehydratuje a časem ji nenávratně poškodí, což v konečném důsledku způsobí to, že budete vypadat mnohem starší a utrápenější.

Věnujte alespoň chvíli cvičení

Výsledky několika studií dokazují, že i mírné cvičení může zlepšit krevní oběh a posílit imunitní systém. Budete se cítit fyzicky daleko lépe, nebudete tak unavení a celkově se vám tato změna životního stylu pozitivně projeví na pleti, které dodá mladistvější vzhled.

Fotografie: Unsplash

Šetrně si čistěte pleť

Drhnutí pleti může pokožku nepříjemně podráždit. Podrážděná pokožka navíc stárne rychleji. Když si budete svou pleť čistit, nikdy nepoužívejte hrubou sílu, ale myjte ji vždy co nejšetrněji a jemně. Dbejte na to, aby mytí bylo pravidelné, a pečlivě odstraňujte znečištění a zbytky make-upu.

Obličej si myjte dvakrát denně a po silném pocení

Pravidelné mytí obličeje je alfou i omegou základní péče o pleť. Buďte v tomto důslední a neodkládejte mytí na další dny. Také pocení, zejména při nošení čepice nebo helmy, pokožku dráždí, proto si ji po zpocení co nejdříve umyjte. Pomůžete jí se znovu regenerovat.

Fotografie: Pexels

Každý den používejte hydratační krém na obličej

Hydratační krém zadržuje v naší pokožce vodu a dodává jí mladistvý vzhled. I když osvěta v hydrataci pleti zatím trošku zaostává, nezapomínejte na ni. Hydratovat pleť je velice důležité i v zimním období. Hydratační krém používejte ráno i na noc.

Nepoužívejte přípravky péče o pleť, které štípou nebo pálí

Když vás pokožka pálí nebo štípe, znamená to, že je podrážděná a něco se jí nelíbí. Podrážděná pleť pak může způsobit to, že budete vypadat starší. Červené fleky v obličeji rozhodně nejsou normální a nemělo by k nim docházet.

Fotografie: Freepik

Poznámka: Některé přípravky proti stárnutí předepsané dermatologem mohou také pálit nebo štípat. Při použití přípravku proti stárnutí předepsaného lékařem to může být v pořádku. Jen o tom nezapomeňte informovat svého dermatologa.

Na výhody není nikdy pozdě

I lidé, kteří již mají známky předčasného stárnutí pleti, mohou mít prospěch ze změny životního stylu. Tím, že svou pokožku chráníte před sluncem, jí dáváte šanci napravit část poškození. Kuřáci, kteří přestanou kouřit, si často všimnou, že jejich pleť vypadá zdravěji. Pokud vás známky stárnutí pleti trápí, možná budete chtít navštívit dermatologa. Díky novým léčebným postupům a méně invazivním zákrokům pro vyhlazení vrásek, vypnutí pleti a zlepšení vzhledu pleti má mnoho lidí mladší pleť.

Zdroj: Healthline