Netrapte se zbytečně a poznejte, kdy je váš vztah s partnerem již přechozený

Fotografie: Freepik

Přestože samota s sebou přináší mnoho nepříjemných pocitů, je mnohdy lepší než setrvávání v nezdravém vztahu. Dlouhodobý a neuspokojující vztah s člověkem, který nedokáže docenit vaše kvality, se postupně může přetavit do celkové apatie, jež má na psychiku člověka často výrazně horší dopad osamělost. Jak tedy poznáte nezdravý vztah a kdy byste měli uvažovat nad jeho ukončením?

Signály, že váš partnerský vztah není dostatečně naplňující

Samota sice může být frustrující, ale může vám také pomoci poznat vás samotné a zjistit, co vše od života očekáváte. Nacházíte-li se zrovna ve vztahu s partnerem, který nedokáže dostatečně apelovat a reagovat na vaše potřeby, je takový vztah, ať už zjevně, či nenápadně, poměrně ubíjející. Pojďme se podívat, jaké signály obvykle doprovázejí nevhodné partnerské soužití.

Potlačování osobnosti

Pokud jste často ze strany partnera vystaveni kritice nebo požadavkům na změny v chování, které považujete za správné, je nejspíše načase se zamyslet nad tím, zda je pro vás tím pravým člověkem do života.

Nemůžete-li být sami sebou a reagovat či jednat podle svého svobodného rozhodnutí, stáváte se pouze vykonavatelem cizí vůle a můžete se ve vztahu zcela ztratit. Zvažte, zda vám stojí za to, vzdát se vlastní osobnosti ve prospěch vašeho vztahu.

Máte pocit, že svého partnera neznáte

Na začátku vztahu jste dokázali prakticky číst partnerovy myšlenky, nyní však nedokážete určit, co za jeho slovy a činy stojí. V průběhu vztahu se přivykáním osobnosti obou partnerů vyvíjí, je-li změna partnera ovšem taková, že vede spíše k odcizení nebo ke ztrátě zájmu, nemá takový vztah příliš velikou budoucnost.

Je vám příjemnější samota než společnost partnera

Užijete-li si návštěvu kulturních a společenských akcí spíše sami než s vaším partnerem, pravděpodobně vám není zcela příjemný společnost člověka, kterého máte po svém boku.

Může to být způsobeno jen chvilkovou potřebou vyplývající z kontinuálního soužití. Pokud si však oddechnete, jakmile se za vámi zavřou dveře, je nejspíše něco v nepořádku.

Veškeré chyby jsou vám vyčítány

Každý člověk dělá chyby a je právě úkolem vztahu řešit problémy společným úsilím. Jsou-li vám ovšem vaše chyby neustále předhazovány jako něco neuvěřitelného, je nejspíš chyba v tom, jaký jste si zvolili vztah.

Vyvážení fyzického a emočního soužití

Je-li váš vztah založen zejména na fyzickém uspokojení a komunikační a emoční stránka za ním silně pokulhává, není to dobrý předpoklad pro budoucnost. Během života se setkáme s řadou překážek a pokud partner není připraven vám pomáhat je překonávat, v podstatě jej ke své budoucnosti nepotřebujete.

Strach projevit emoce

Slzy jsou prvním stupněm úlevy v těžkých chvílích – jste-li pro ně vysmíváni nebo shazováni, pravděpodobně jim partner nepřikládá takovou váhu, jakou by měl.

Ano, slzy mohou být někdy používány také jako nástroj k dosažení vlastních cílů, nepláčete-li však často a mají svůj emoční základ, je jejich přítomnost signalizací špatného duševního rozpoložení. V případě, že se setkávají s nepochopením nebo ignorací, není o čem přemýšlet.