Odborníci provedli studii, aby zjistili, ve které fázi manželství jsou partneři nejšťastnější

Fotografie: Freepik

Obecně se uvádí, že pro budování pevného vztahu po svatbě je zásadních prvních 7 let od této slavnostní události. Právě po tomto časovém období dochází k největšímu počtu rozvodů. Příčina je jednoduchá – v průběhu této doby vyplouvají na povrch vzájemné odlišnosti obou partnerů, jež dosud nebyly patrné. Tentokrát se však zaměříme na pozitivnější aspekt – a to ten, které období je naopak nejšťastnější.

Lépe teprve bude

Na problematiku dlouhodobého soužití partnerů se zaměřili psychologové z Pensylvánské univerzity a Univerzity Brighama Younga. Ti společnými silami zkoumali výsledky dlouhodobých studií, jež byly provedeny na více než 2000 respondentech z řad manželských párů.

Fotografie: Depositphotos

Cíl zněl jasně – odhalit, jakým způsobem se mění míra spokojenosti v manželském svazku s ohledem na dobu vzájemného soužití. Závěry, k nimž oba týmy společně došly, jsou překvapivé.

Ukázalo se, že v průběhu prvních 20 let od svatby se pocit uspokojení v rámci vztahu postupně snižuje. Jedná se o jev, který je zcela přirozený. To, co nás všechny může uklidnit, je fakt, že tento stav není konečný. Po uplynutí této doby totiž zpravidla dojde k opětovnému nárůstu.

Data provedených studií poukázala také na další často se objevující jev – a to ten, že manželské páry, které spolu žijí celý život, jsou po takto dlouhém soužití spokojenější a šťastnější než ty páry, jež se právě vrátily z líbánek.

Jak je to možné?

Pro závěry výzkumu mají psychologové svá vysvětlení. Čím déle manželský svazek trvá, tím více informací se oba partneři o své drahé polovičce dozvídají. To odvíjí především od množství společně stráveného času.

V jeho průběhu vyplouvají na povrch skryté charakterové rysy, drobné návyky i postoje. Na základě toho dochází ke stále silnějšímu vzájemnému pochopení, které se v průběhu času prohlubuje, a to i přes možné počáteční neshody.

Ono vzájemné pochopení vede k prohlubování pocitů vzájemné důvěry a bezpečí. S postupem času se objevuje také další aspekt typický pro dlouhodobé vztahy – schopnost odhalovat emoce partnera bez použití slov – častokrát na základě pouhého pohledu. I díky tomu se může zdát, že jsou tyto páry vzájemně propojené. To může vést k pocitu, že jsou oba partneři na sebe stále podobnější.