Odhalte tajemství nadýchaných palačinek. Klíčem je speciální postup při přípravě těsta

Fotografie: Freepik

Lívance a palačinky jsou oblíbeným jídlem mnoha generací. Možná si ještě pamatujete palačinky, které dělala vaše babičky a byly dokonale nadýchané a hebké.

Pokud ale občas zkoušíte palačinky, možná jste zjistili, že se vám nedaří napodobit jejich strukturu. Prozradíme vám tajemství načechraných palačinek, které vás opět vrátí zpět do dětství.

Svěží a nadýchané palačinky

Oblíbenost palačinek spočívá v tom, že jsou načechrané, jemné a chutné. Na internetu existuje mnoho receptů na přípravu tohoto pokrmu. Přesto žádný z nich většinou nesplňuje požadavek na dokonalou nadýchanost. Většinou jsou výsledné palačinky dost ploché a tuhé. Je pravdou, že pokud do těsta přidáte droždí, palačinky budou nadýchanější. Jenže mi vám dnes odhalíme tajemství nadýchaných palačinek bez droždí.

Fotografie: Freepik

Těsto

Těsto je základem každého pečení, i toho nejjednoduššího. K přípravě palačinek musíte vědět, jak připravit těsto té správné konzistence. Těsto by totiž mělo být poměrně hutné. Jak toho dosáhnout? Vezměte trochu těsta na lžíci a otočte ji vzhůru nohama. Pokud těsto na lžíci dobře drží, je konzistence správná. Bude-li těsto příliš řídké, skončíte s plochými a tuhými palačinkami, přidáte-li ale příliš mnoho mouky, budou palačinky těžké a tvrdé. Je těžké najít zlatou střední cestu, ale stojí za to věnovat tomu trochu času a energie.

Mouka

Pokud jste příliš líní na prosívání mouky nebo si myslíte, že je to zbytečné, budete zklamáni. Bez tohoto procesu nikdy nezískáte kypré palačinky. Při prosévání mouky ji nasycujeme kyslíkem. Výsledkem bude, že těsto bude vzdušné a jemné. Na palačinky je lepší použít pšeničnou mouku, protože palačinky s pohankovou nebo ovesnou moukou nebudou tak nadýchané.

Cukr

Do těsta nepřidávejte příliš mnoho cukru. Palačinky v takovém případě určitě spadnou. Palačinky můžete snadno dosladit až před konzumací. Můžete je polít medem nebo javorovým sirupem či potřít nutelou nebo marmeládou.

Fotografie: Freepik

Kefír

Přidání kefíru z chladničky do těsta je fatální chyba. Nikdy tak nedosáhneme požadovaného objemu palačinek, protože kefír nevstoupí do požadované reakce se sodou. Proto musí mít tento mléčný výrobek před přidáním do těsta pokojovou teplotu.

Náplně

Do těsta na palačinky je samozřejmě možné přidat řadu náplní na oživení. Pro sladké palačinky se hodí přidat třeba kandované ovoce, strouhaný banán, jablko, nebo bobule. Pro milovníky slaného můžete přidat různé bylinky, cibuli nebo česnek. Náplň dává jedinečnou chuť a bohatou vůni. Kousky ale nakrájejte najemno a s náplní to nepřehánějte, aby palačinky stále mohly vyrůst a být hebké.

Čas

Při hnětení těsta nespěchejte. Dejte si načas, těstu to prospěje. Ideální je, pokud můžete těsto promíchávat ideálně po dobu alespoň 15–20 minut. Až poté si rozpalte pánev a smažte.

Zdroj: Redakce