Pádné důvody, proč si vzít domácího mazlíčka z útulku a ne přímo z chovu

Fotografie: Freepik

Vzhled nového čtyřnohého přítele by neměl být tím hlavním kritériem při jeho výběru. Když se rozhodujete pro nové zvíře, možná, že nepotřebujete jenom štěně.

Mnoho lidí, kteří hledají domácího mazlíčka, sahají po mláďatech. Je to jasné – malí pejsci jsou roztomilí, osudem nepoznamenaní a navíc se více přizpůsobí vašemu životnímu stylu. Nicméně v útulcích čeká celá řada psů na nové majitele. Proč bychom si je měli pořizovat?

Poskytnete nový domov

Psi, kteří se ocitnou v útulku, už něco zažili. Mohli se potkat s majitelem, který jim nevěnoval tolik péče, kolik by měl. Nebo je rovnou týral. Nebo si takoví psi žili na ulici, museli přežít období hladu a někdy i bití. Některé z nich mohli na ulici nechat bývalí majitelé. Pokud si takové zvíře vezmete, neznamená to, že život s ním bude lehký. Nebude. Můžete mu ale pomoci dožít jeho život v pokoji, klidu a míru – a s láskou. Uvidíte, že po čase vás bude mít váš nový mazlíček rád, bez ohledu na to, co zažil před vámi.

Fotografie: Freepik

Výběr je rozmanitý

V útulku můžete narazit na různá zvířata. Nemusí to být rovnou štěňata, ale najdou se mezi nimi i mladí psi. Někteří lidé dokonce upřednostňují již dospělé nebo dokonce starší psy. V útulku je možné narazit na psy každého věku. Další výhodou je také to, že povaha psa už je jasná. U štěněte si nemůžete být zcela jistí, jestli z něj vyroste pes samotář nebo spíše společenský mazlíček. Už dospělý pes se sice umí přizpůsobit, už to ale není tak jednoduché. Pokud má srdečnou povahu, možná bude lepší pořídit si ho rovnou. Můžete vybírat psy malé i velké, psy, kteří rádi sportují nebo také ty, co si na pohyb příliš nepotrpí. Zkrátka: u psa z útulku už budete vědět, do čeho jdete.

Zájem o dobrého majitele

Zatímco někteří majitelé štěňat prodají svého psa v podstatě komukoliv, aby utržili peníze, zaměstnanci útulků mají obvykle skutečný zájem o to, aby dali své svěřence do dobrých rukou. A doporučí vám proto toho nejlepšího psa pro vás. Rádi vám povědí o povaze zvířat a jejich zvycích. Určitě budete předem informováni také o tom, zda je pes vhodný k malým dětem nebo jiným domácím mazlíčkům.

Fotografie: Freepik

Podpora

Přechod do nového domova je pro každé zvíře radostnou událostí, ale stále poněkud stresující. Zvyknout si na nové prostředí vyžaduje čas. Z tohoto důvodu mohou vznikat potíže. Noví majitelé v tom ale nemusí být sami. Pokud jste si vzali mazlíčka z útulku, zaměstnanci z něj vám jsou nápomocni i poté, co si psa vezmete k sobě domů.

K dispozici pro všechny

Komerční prodej psů může být poměrně drahou záležitostí pro nového majitele. V útulcích může budoucí majitel najít zvíře téměř jakéhokoli plemene a věku zdarma, hlavní věcí je možnost poskytnout čtyřnohému příteli náležitou péči, lásku a pozornost.

Zdroj: PetMD