Sklenice vody nalačno podpoří lepší zdraví. Nastartuje metabolismus tou správnou cestou

Fotografie: Unsplash

Můžete si myslet, že když vypijete vodu nalačno hned po probuzení, bude to mít skvělé účinky pro vaše tělo.

Voda je nezbytná pro život a vaše tělo ji potřebuje ke správnému fungování. Můžete si ale pokládat otázku, jestli je opravdu důležité pít vodu hned po probuzení, jestli doba pití vody vůbec něco ovlivňuje. Zjistili jsme pro vás, jestli pití vody hned po probuzení opravdu nabízí výhody pro vaše zdraví. Popisuje je lékařka Adda Bjarnadottir.

Voda je pro tělo opravdu nezbytná

Je známo, že asi 60 % lidského těla tvoří voda. Je považována za základní živinu a to znamená, že si jí vaše tělo nedokáže samo vytvořit dostatečné množství pro splnění každodenních potřeb. Voda ve vašem těle hraje důležitou roli, ovlivňuje třeba:

  • Transport živin – voda umožňuje krevní oběh, který transportuje živiny do buněk a zároveň z nich odstraňuje veškerý odpad.
  • Termoregulace – voda má velkou tepelnou kapacitu, a tak omezuje změny tělesné teploty v teplém i chladném prostředí.
  • Promazávání těla – voda pomáhá promazávat klouby a také patří k základním mazacím tekutinám vašeho těla (sliny, žaludeční, střevní a močové sliznice).
Fotografie: Unsplash

Tvrzení o pití vody nalačno

  • Pití vody po probuzení pomáhá hydratovat vaše tělo – hodně lidí si myslí, že jelikož ráno bývá moč tmavá, je jejich tělo po probuzení dehydratováno. Barva moči ale nemusí být ukazatelem úrovně hydratace. Moč je ráno tmavší jednoduše proto, že jste přes noc nevypili žádné tekutiny.
  • Sklenice vody sníží kalorický příjem po celý den – díky vodě se sice můžete cítit plnější, ale netýká se to pouze pití vody po probuzení. Stejný efekt totiž má voda před každým jídlem, nejen před snídaní. Také to funguje pouze u starších lidí, nikoliv u mladších.
Fotografie: Unsplash
  • Rychleji zhubnete – může se zdát, že toto tvrzení je vědecky potvrzeno, ale žádné důkazy nenaznačují, že by pouze pití vody po ránu dopomáhalo k hubnutí. Je třeba vodu pít stále a ne jen po ránu.
  • Voda po ránu zlepšuje zdraví pokožky – na zdraví pokožky nemá zas tak vliv voda, jako spíše vaše ledviny. Ledviny jsou totiž primárními regulátory rovnováhy tekutin a ano, potřebují k funkci vodu. Jenže ledviny jsou schopny vyčistit vaše tělo díky určitým látkám, nikoli díky vašemu pitnému režimu.
  • Nejlepší je pít horkou vodu – teplá voda sice může prospívat trávení, ale je také vědecky dokázáno, že pití teplé vody může narušovat hydrataci.

Sečteno a podtrženo

Voda je nepochybně pro naše tělo velice důležitá. Každopádně neexistuje žádný důkaz, který by dokázal, že pití vody po ránu přináší zázračné výhody. Dokud budete svoje tělo správně hydratovat, nemusíte řešit, jestli vodu vypijete po ránu, nebo ji budete pít v průběhu dne.

Zdroj: Healthline