Pomoc na trávicí potíže: Roztok z jedlé sody i vláknina přichází na pomoc

Fotografie: Depositphotos

Jestliže se u vás objevily trávicí potíže, nemusíte pouze čekat, až ustanou. Existuje několik metod, jak si můžete sami pomoci a ulevit si od nepříjemných pocitů, které trávicí potíže doprovází.

Bolest břicha, průjem nebo zácpa bývají důsledkem mnoha věcí a pokud se u vás jeden z těchto problémů objeví, měli byste řešit jeho příčinu. Mezitím si však můžete ulevit pomocí několika metod, díky nimž není potřeba sahat po prášcích, které neřeší to, proč se u vás tyto problémy vyskytly. Lepší variantou je dočasně si ulevit a přijít na to, co vám způsobuje nepříjemné stavy, říká doktorka Debra Rose Wilson.

S teplým obkladem zmírníte bolest

Jestliže vaše potíže doprovází bolest žaludku, s velikou pravděpodobností byste sáhli po prášku na bolest. V tomto případě však raději vyzkoušejte teplý obklad, který vám může ulevit. Pokud máte doma elektrický ohřívač, použijte ho, ale efektivní je také termofor. Ten stačí naplnit horkou vodou z rychlovarné konvice a poté přiložit na břicho. Dávejte si však pozor, abyste se nepopálili – a termofor přikládejte na břicho pouze přes látku.

Roztok z jedlé sody

Jedlá soda je účinným prostředkem na zmírnění kyselosti v lidském těle a díky tomu pomáhá i při pálení žáhy. Abyste se zbavili kyselosti ve svém těle, vezměte si 1/4 lžičky jedlé sody a rozpusťte ji ve sklenici s vodou. Tento roztok následně vypijte a nepoužívejte 2 hodiny předtím ani potom žádné léky. Pokud byste si nějaké léky vzali, počítejte s tím, že jejich účinky budou mnohem menší. Jedlá soda totiž zpomalí proces vstřebávání v těle.

Fotografie: Pexels

Položte si hlavu trochu výše

Bolest žaludku není příjemná pro nikoho a pokud si půjdete lehnout, snažte se využít polštářky a dát si hlavu trochu výše. Kvůli bolesti žaludku vás může začít pálit žáha, když budete mít žaludek i hrdlo ve stejné úrovni. Nejvhodnější variantou může být to, když si půjdete lehnout do křesla a budete spát v sedě.

Vybírejte si vhodnou stravu

Jakmile někoho začne bolet břicho, měl by tomuto stavu uzpůsobit svou stravu. V případě, že byste se chtěli najíst, vybírejte si raději měkčí potraviny. Příkladem může být banán, rýže, jablečné pyré, různé druhy omáček, kaše, brambory nebo toastový chleba. Při průjmu nebo zvracení chvilku nejezte a jídlo zařazujte postupně. Vždy by se však mělo jednat o potraviny, které jsou lehce stravitelné. Nezapomínejte na pitný režim a můžete si také uvařit kuřecí vývar.

Zařaďte do jídelníčku hodně vlákniny

Vláknina je pro každého člověka velice důležitá a pokud jí někdo nemá v jídelníčku dostatek, pravděpodobně to velice brzy pocítí na svém zdravotním stavu. Při nedostatku vlákniny může vzniknout zácpa nebo jiné trávicí potíže. Vláknina zlepšuje funkci střev, ale do jídelníčku ji musíte zařazovat postupně. Pokud byste zničehonic razantně změnili svůj způsob stravování, nejspíše byste se cítili nafoukle a měli bolesti břicha.

Vyzkoušejte probiotika a prebiotika

Konzumovat doplňky stravy může být velmi výhodné, pokud mají dobré účinky na lidský zdravotní stav. Občas se může stát, že vaše tělo nemá dostatek probiotik a prebiotik a potřebuje je doplnit. Kvůli tomu začne projevovat příznaky, které souvisí se špatným trávením. Tyto doplňky stravy si můžete koupit v každé lékárně – lékárníci vám nejlépe poradí, které pro vás budou nejlepší. Při jejich užívání si po nějaké době můžete všimnout toho, že se vám upraví četnost chození na toaletu a také váš zdravotní stav.

Zdroj: Healthline