Přežili infekci koronavirem, ale stále mají následky. I takový může být Covid-19

Fotografie: Freepik

Zatím existují jen tři typy pacientů, kteří byli nakaženi koronavirem. Nejprve ti, kteří o přítomnosti viru ani netuší, poté ti, kteří podlehnou, a nakonec také skupina, která projde těžkými příznaky, přežije, ale do konce života trpí vážnými následky. Ty jsou někdy opravdu náročné.

Studie z odborného časopisu

Lékaři neustále vydávají nové studie, které shrnují poznatky o koronaviru. Nedávno opět vyšla odborná práce s tímto tématem, a to v časopisu The Lancet. Studie sledovala pacienty, kteří byli nakaženi v provincii Wuhan a nyní mají těžké následky.

Bylo zjištěno, že nejčastějšími příznaky onemocnění je únava nebo svalová slabost. Pacienti, kteří se hlásili k ošetření, také tvrdili, že mají potíže se spánkem.

Stále nová zjištění

Koronavirus je stále poměrně novým a neprobádaným onemocněním. Profesor Bin Cao z Národního centra pro respirační onemocnění uvedl, že se teprve jeho tým snaží pochopit, jak nemoc přesně funguje a k jakým vlastně může docházet mutacím. Také WHO zdůrazňuje, že virus představuje vážné riziko kvůli tomu, že může způsobovat také trvalé následky.

Podrobnosti odborné studie

Když odborníci publikovali svůj článek v časopisu, překvapili hodnotami, které zde byly uvedeny. Celkem 1733 pacientů bylo propuštěno z nemocnice ve Wuhanu mezi lednem a květnem loňského roku. Jejich průměrný věk se pohyboval kolem 57 let.

Právě u těchto pacientů prováděli vědci a zdravotníci laboratorní testy.  Celých 76 procent pacientů uvedlo, že mají stále stejné příznaky. Svalová únava a slabost je neopustila a žijí tak s ní dodnes. Kvůli tomu nemohou vykonávat sport, práci a další činnosti tak, jak byli zvyklí. Zbylá procenta uvádějí například problémy se spánkem.

Fotografie: Freepik

Otázky do budoucna

Studie také upozorňuje na pacienty, kteří byli srovnávání podle krevních testů. Ukázalo se, že 96 procent z nich mělo i po propuštění z nemocnice v krvi vysokou hladinu protilátek a stále čelili infekci. K objasnění toho, jak se imunita chová, budou ovšem vědci potřebovat více času.

Zatím jsou na začátku, vidí, že velká část pacientů odchází nedoléčená s trvalými následky a nemohou jim nijak pomoci. V takovém případě narazilo i očkování, které nedokáže podobným situacím zabránit. Zvláště u starších a rizikových skupin hrozí, že budou následky závažnější.