Případy, kdy je lepší se nepokoušet zachraňovat rozpadající se manželství

Fotografie: Freepik

Manželství, která neobstojí v těžkých zkouškách je téměř polovina. Častým problémem je nevěra, alkoholismus, ale také obyčejný stereotyp a pocit vyhoření. Pokud přemýšlíte, jestli má ještě cenu pokoušet se o záchranu, odpovězte si nejprve upřímně na otázku, zda sama za sebe chcete do starých kolejí. Důležitá je také snaha druhého partnera na vztahu pracovat.

Špatný důvod číslo jedna: zůstaneme spolu kvůli dětem

U rodin s dětmi je častým argumentem proti rozchodu věta: „nemůžeme přece rozbít rodinu dětem“. Paradoxně vám většina dospělých dětí nerozvedených, ale nemilujících se rodičů potvrdí, že by byl pro ně rozchod vysvobozením. I když se maminka a táta snaží ze všech sil předstírat vzájemnou lásku, dítě snadno vycítí skutečné emoce a upadne do psychologické pasti: milovaní rodiče se navzájem nenávidí. Asi není třeba zmiňovat, s jakými potížemi bude takové dítě později budovat vlastní vztahy.

Špatný důvod číslo dva: budu s tebou, abych nebyl sám

Nefunkční manželství jsou často udržována ze strachu: aby člověk nezůstal „na stará kolena“ sám. Špatná volba. Pokud je vztah mrtvý, fakticky už jste sami. Iluze manželství však zabrání tomu, abyste se ze své samoty mohli zase vrhnout do příjemného života po boku milujícího a milovaného člověka. S dočasnou osamělostí vám mohou pomoci:

  • nové koníčky,
  • staří přátelé,
  • práce pro charitu.

Špatný důvod číslo tři: zůstanu s tebou kvůli penězům

Pokud rodina drží pohromadě jen z hmotných důvodů, je situace o něco jednodušší, protože už vyprchaly veškeré emoce. Ať už se jedná o situaci, kdy váš partner dobře zabezpečuje rodinu a bojíte se, že si odchodem pohoršíte, nebo horší případ, kdy máte oba hluboko do kapsy a ani jeden nemá kam odejít, nezapomeňte, že kde je vůle, je i cesta.

Fotografie: Pixabay

Špatný důvod číslo čtyři: vím, že mě ještě miluješ, a je mi tě líto

V případě, že v manželství setrváváte jen z lítosti nad partnerem, budete k rozchodu potřebovat velkou porci odvahy. Pokud jeden z partnerů chce opustil vztah, je připraven žít svůj život jinak a jinde, ale nedokáže se k tomu přimět, protože se bojí zranit svého manžela, jde o velice citlivou situaci.

Přemýšlejte, chtěli byste, aby váš manžel nebo manželka s vámi byli jen z lítosti? Přijali byste dobrovolně takovou smutnou budoucnost? Dejte svému partnerovi právo být sám sebou, žít svůj vlastní život po boku někoho, kdo o to bude stát.