Důvody, proč mají někteří lidé vystouplé žíly mnohem více než ostatní

Fotografie: Depositphotos

Ať už stojíte na místě, nebo cvičíte, žíly na vašich rukou mohou být často velmi vystouplé a nápadné. Zde je několik důvodů, proč tomu tak je.

Každý člověk má po celém svém těle žíly, které jsou nezbytné pro přenos krve, kyslíku a důležitých živin. Pokud jsou ty vaše v porovnání s ostatními více nápadné, nemusíte si dělat žádné starosti – přestože mohou vystouplejší žíly v některých případech signalizovat určité zdravotní problémy, jde především o přirozený jev, který pro nás není nijak nebezpečný. Toto jsou jeho nejčastější příčiny. Prozradila je lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.

Vystouplé žíly při cvičení

Při cvičení, a to jak v posilovně, tak i venku s vlastní vahou, je běžné, že jsou naše žíly mnohem více vystouplé – to především proto, že se naše žíly v důsledku zvýšené tepové frekvence mají tendenci rozšiřovat. U většiny lidí se však vzhled žil po ukončení cvičení vrátí opět do normálu.

Vysoká úroveň stresu

Vystouplé žíly, zejména na vašich rukou, mohou být známkou toho, že je vaše tělo vystaveno příliš vysokému stresu. V tomto případě už je třeba zpozornět, neboť stres může mít na vaše tělo a zdraví z dlouhodobého hlediska devastující účinky. Pokud je na vás tedy vyvíjen z vašeho okolí příliš velký tlak nebo si procházíte těžkých obdobím, obraťte se na svého lékaře, který vám určitě poradí.

Fotografie: Freepik

Teplé počasí

Podle řady odborníků může mít na viditelnost žil vliv také teplo. Jde především o to, že se při vyšších teplotách žíly rozšiřují, kvůli čemuž mohou být mnohem vystouplejší. Pokud je navíc vaše kůže horká, můžete si na ní všimnout modrých žilek, protože se pod kůží hromadí krev.

Křečové žíly

Křečové žíly se mohou objevit v jakékoliv části našeho těla, kde je narušen průtok krve a žilní oběh nebo kde jsou poškozeny žilní stěny a chlopně. Zpravidla se však objevují na nohou a jde o onemocnění, které není vhodné podceňovat, neboť by mohlo vést k nebezpečným důsledkům, včetně plicní embolie.

Genetika a věk

Někteří lidé mají přirozeně průsvitnou kůži, tudíž mohou být jejich žíly oproti ostatním mnohem viditelnější, a to zejména pokud zrovna cvičí. Žíly však mohou být více viditelné také u starších lidí, protože jejich kůže bývá zpravidla mnohem tenčí a méně pružná.

Fotografie: Freepik

Povrchová tromboflebitida

Vaše žíly mohou být v některých případech vystouplé také vlivem povrchové tromboflebitidy, která způsobuje, že se pacientovi udělá otok v blízkosti povrchu kůže. Jedná se o další zdravotní problém, který však obvykle není nebezpečný, ale spíše bolestivý.

Zdroj: Healthline