Proč se v létě zhoršuje stav křečových žil a jak o ně v teple nejlépe pečovat

Fotografie: Freepik

Správná péče a léčba nohou pomůže vyřešit problémy s otoky a zároveň sníží bolesti a omezí zhoršení stavu křečových žil.

Čím vyšší teplota vzduchu je, tím více se žíly mohou rozšiřovat. To má za následky zpomalení odtoku krve z dolní části končetin do srdce. Tento problém se zhoršuje ubýváním tekutin v suchu a horku. Krev poté zesiluje svůj proud a dochází ke stagnaci a přetečení žil, které byly oslabené a řídké. Poté vznikají křečové žíly. Abyste těmto jevům zabránili, je dobré se naučit, jak o své nohy v létě správně pečovat.

Pravidla péče o nohy v letním období

Nemoc přináší nepohodlí a starosti po celý rok, v tomto období je ovšem zvláště zákeřná. Proto se musíte připravit na to, že svým nohám budete muset věnovat o to větší úsilí a čas. Například takové sluneční paprsky škodí celému tělu a je známo, že bez slunečního krému by se ven vycházet nemělo. Pro lidi s křečovými žílami to platí dvojnásobně, jelikož díky slunci se jejich stav rapidně zhoršuje. Z tohoto důvodu je nejlepší během největšího denního „pařáku“ nechodit vůbec ven a nebo se zdržovat převážně ve stínu.

Fotografie: Freepik

Dále se doporučuje využívat metody kontrastního sprchování. Ta totiž může procvičit vaše žíly a cévy a tím zvýšit jejich odolnost. Postup je jednoduchý, pár vteřin se sprchujte teplou vodou a pár vteřin studenou tak, jak to zvládnete. Časem můžete používat více studenější vodu. Pokud máte možnost, dovolenou zkuste trávit u moře. Pro zdraví nohou je přínosné ráno nebo večer chodit boso po písku a oblázcích.

Nezapomínejte na doplnění tekutin

Přípravky, jako jsou masti a gely na křečové žíly také nebudou na škodu, jelikož zmírňují bolest a snižují otoky. Dobrým tipem je projít se za úsvitu bosky po trávě, nejlépe, když se na ní nachází rosa. Platí přímá úměra, že při vyšších teplotách se má i více pít. Čistá voda je v tomto případě nejideálnější tekutina, kterou do sebe můžete dostat. Bylinné čaje a kvalitní džusy vám také neuškodí. Další účinnou věcí jsou masáže a gymnastika pro nohy.

Fotografie: Freepik

Po náročném pracovním dni na nohou byste měli dolní končetiny vyvýšit a nechat je tak alespoň půl hodiny. Plavání vám pomůže s krevním oběhem, proto lékaři pravidelné návštěvy bazénu vřele doporučují. Díky správné stravě stěny žil a cév posílíte, proto byste měli mít častý příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Taková zelenina, ovoce a byliny by měly být základem při každém létě. Nahrazení bot na podpatku za zdravotní obuv je při nejmenším rozumné.

Zdroj: Healthline